İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

Telgrafın İcadı ve Mors Alfabesi

telgrafın icadı

Dünyada 1793 yılına kadar posta güvercini, mektup, ateş yakmak ve ayna gibi yöntemlerle iletişim sağlanmıştır. Telgraf cihazının, Fransız Claude Chappe tarafından icat edilmesiyle beraber zamanla gelişmeye başlamış ve tüm dünyada kullanılmıştır. Önceleri yüksek kulelerin tepelerine yerleştirilen hareketli kollar sayesinde harf ve işaretler, istenen yere gönderilmiştir. Bu durum telgrafla ilgili yeni gelişmeleri ortaya çıkarmıştır.

Teknik imkânların artması sayesinde çok daha yüksek iletişim kuleleri yapılmış ve uzun mesafeler oluşturulmuştur. Telgraf ağının yaklaşık olarak 4 bin 828 km’lik bir iletişim ağı olduğu da bilinmektedir. Amerikalı Joseph Henry, 1830 yılında elektrik akımını uzak mesafelere göndermeyi başarmıştır. 1835 yılında ise mors alfabesinin mucidi olan Samuel Morse, ilk elektromıknatıslı telgrafı icat etmiştir.

Başlı bir kalem ve elektromıknatıs düzeneği ile oluşturulan bu telgraf, cihazdaki kâğıt üzerinde çizgiler oluşturmuştur. Ancak bu süreç başarılı olamadığı için Samuel Morse konuyla ilgili farklı çalışmalarını sürdürmüştür. Mors alfabesinin icadıyla birlikte artık elektromıknatıslı telgraf daha kapsamlı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca Charles Wheatstone ve William Cooke, 1837 yılında teller üzerinden elektrik akımını kullanarak ilk mesajı iletebilmiştir.

İcat edilen telgrafın düzeneğine bakıldığı zaman, iletişim kurulacak merkezler arasında işaretler kullanılarak belge ve haber iletimi sağlanabilmektedir. Telgraf aracı verici ve alıcı arasında oluşturulan bir elektrik hattından ibarettir. Verici bölgesine maniple adı verilir. Maniple aslında bir anahtar görevi görür ve akımın açılıp kapanmasını sağlar. Aktif hale getirilen maniple sayesinde telgraf şebekesinden akım geçmeye başlar. Alıcılarda ise bobinler bulunmaktadır. Mıknatısın karşısında geri ve ileri hareket eden bir demir çubuk, akımın gelmesiyle beraber hareket eder ve iletilen mesajları kâğıt üzerine aynen geçirir. Söz konusu ifadeler çizgi ve nokta şeklinde olduğu için mors alfabesi şeklinde kullanılmaya başlanmıştır.

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nedir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Tarihçesi

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesini Kim Buldu?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi’ni Bulan Samuel Morse Kimdir?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Harfler Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır?

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

İlgili Yazı

Amerikan Mors Kodu ve Kullanımı

İlgili Yazı

Mors Alfabesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Mors Alfabesinde Sayı ve Rakamlar Nasıl Yazılır? başlıklı makalemizde mors alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mors Alfabesi Tarihçesi
Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap