İlginizi Çekebilir
Pandeizm nedir ne demektir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Tevekkül Nedir?

Tevekkül Nedir?

Tevekkül

Tevekkül Nedir: İslam inancına göre Allah’a güvenmek, ona sığınmak, teslim olmak ve bağlanmak anlamına gelen tevekkül, bir dini terim olarak ele alınır. Bu anlamda insanların herhangi bir amaca ulaşabilmesi için elinden gelen tüm çabayı göstermesinin ardından kendini Allah’a bırakması ve çalışmalarından sonra sonucu sadece Allah’tan beklemesi olarak da adlandırılabilir. Bununla beraber tevekkül etme türleri de 4 farklı başlıkta incelenebilir.

Tevekkül Kelime Anlamı

Herhangi bir işte elinden geleni yaparak daha sonrasını Allah’a bırakma. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Örnek cümle:Bu, tevekküle karışan bir memnuniyetsizliğin ifadesiydi.” – Peyami Safa

Tevekkül Türleri

Dört farklı başlık altında incelenen tevekkül türleri, Allah’a tevekkül, mala tevekkül, yaratılmışlara tevekkül ve nefse tevekkül olarak adlandırılır.

1.Allah’a Tevekkül

İnsanların gerçekleşmesi istediği her iş ile ilgili mücadele etmesi ve sonucunu sadece Allah’tan beklemesidir. Bu anlamda bir insan “Fakir ya da zengin olmamın bir önemi yok çünkü Allah benimledir” derse Allah’a tevekkül etmiş olur.

2.Mala Tevekkül

Eğer mala tevekkül eden kişi “Bu mal benim ve bu para benim olduğu sürece bana hiçbir şey olmaz ve kimse bana herhangi bir şey yapamaz” derse mala tevekkül etmiş olur ve bu kişiler aldanmışlar arasında yerini alır.

3.Nefse Tevekkül

Herhangi bir kimse “Benim canım bu şekilde sağ olduğu zaman ve gücüm olduğu zaman bana hiçbir şey olmaz” derse ya da düşünürse bu kimseler arzu ve isteklerinin esiri olmuş demektir.

4.Yaratılmışlara Tevekkül

Bir kişi başka bir kişi için “Bu hayatta olduğu sürece bana bir şey olmaz ya da sırtım yere gelmez” der ise fani insana güvenmeye başlar ve insana tevekkül etmiş sayılır.

Doğru Tevekkül Etmek

İnsanların kendi aklı ve özgür iradeleri vardır. Dünyadaki tüm olaylar da belirlenmiş bir yasa çerçevesinde yaşanır. Bir çiftçi örneği üzerinden ilerleyecek olursak, çiftçiler önce tohum eker ve sonra ürün elde eder. Bu süreçte tarlanın sürülmesi ve sulanması gerekir. Gerekli olan tüm işlemleri yaptıktan sonra en iyi ürüne ulaşabilmek için Allah’tan yardım dilemek, doğru tevekkül etmenin bir göstergesidir. Çiftçi örneğiyle beraber aklınıza gelebilecek her türlü emek işinin sonrasında sadece Allah’a güvenmek aslında doğru bir şekilde tevekkül etmektir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ütopya Nedir?

Tevekkülün Hayatımızdaki Yeri

İnsanlar doğası gereği sürekli çalışmak durumundadır. Bazı insanlar tevekkül kavramını yanlış anlamlandırarak her şeyi Allah’a bırakarak hiçbir şey için mücadele etmezler. Oysa tanımda da yer aldığı gibi talep edilen bir iş ya da farklı bir durum için sonuna kadar mücadele etmenin öneminden sürekli bahsedilmektedir. Daha çok kendine güveni olmayan ve yaşamını rahat bir şekilde geçirmek isteyenler bu şekilde tevekkül kavramını kendine göre yorumlamaktadır. İşte bu yüzden tevekkülün genel olarak ele alınması ve doğru bir şekilde anladıktan sonra hayatımızda yer edinmesi daha mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Liberalizm Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap