İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi

Thomas Kuhn ve Bilimin Gelişimi
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Thomas Kuhn bilimin gelişimini üç farklı evreye ayırmıştır. Bu evreler paradigma öncesi evre, normal bilim ve paradigma devrimidir.

Paradigmadan Önceki Evre

Genel anlamda kabul görmüş olan teorik sonuçların olmadığı ancak inceleme süreçlerinde karşılaşılan sorunların tiplerinin yer aldığı ve rakip teorilerin olduğu duruma, paradigmadan önceki evre ya da paradigma öncesi evre adını vermiştir.

Normal Bilim Gelişimi

Bilimsel bir topluluğun paradigmalar üzerinde aynı düşünceye sahip olması ve söz konusu paradigmanın başarılarının kabul edildiği evredir. Normal bilim gelişimi evresindeki amaç, yenilikler ortaya çıkarmaktan çok düşmanı yenilgiye uğratmaktır.

Paradigma Devrimi Evresi

Ortaya çıkan anomalilerin zamanla çoğalması halinde paradigmaların yanıtlandıramadığı ya da açıklayamadığı sorular bu evrede ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber yeni olgular artarken temeller konusunda oldukça ciddi bir tartışma dönemi başlamaktadır. Tüm bu süreçlere bağlı olarak paradigmalar yeni bir gelişim sağlar ve çözülecek yeni araştırmaların önünü açar. Paradigma devrimi evresinde siyasal ve teorik düzeyler söz konusudur. Başlangıç paradigmaları kanıtlardan oluşmaz ve ikna yoluyla gelişmektedir.

Kuhn’un bu konudaki tezleri 1970’li yıllarda bilim ve bilgi doğası için birtakım tartışmalara yol açmıştır. Daha sonraları birçok düşüncesinde değişime uğrayan Kuhn’a rakip olan çok sayıda araştırmacı çıkmış ve rakip tezlerin çeşitliliği artmıştır. Yapılan tüm eleştirilere rağmen bilimsel paradigmalar bilgi sosyolojisine katkıda bulunmayı başarmıştır. Bununla beraber Thomas Kuhn, modern bilimdeki başarıları zayıflatmak yerine bu tezlerin nasıl ortaya çıktığını anlatma yoluna gitmiştir. Bilim hızla gelişirken paradigmaların ne şekilde kullanılması gerektiğini açıklayan Kuhn, yenilikçi bir bilim anlayışını benimsemiştir.

Bir önceki yazımız olan Thomas Kuhn Paradigması başlıklı makalemizde paradigma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Celali İsyanları Nedir?

Yorum Yap