İlginizi Çekebilir
uzay mekiği
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Tork Nedir?

Tork Nedir?

tork

Tork Nedir: Motorun ürettiği gücün ne kadarının tekerleklere aktarıldığı tork birimiyle ifade edilir. Motor gücünün tekerleklere, dolayısıyla da yola aktarılmasını sağlayan momentuma tork adı verilir. Halk dilinde “çekiş gücü” veya “araç çekişi” olarak tanımlanan tork, Newtonmetre (NM) birimiyle ifade edilir.

Tork kelimesinin tek başına ifade edilebilmesi biraz güçtür. Torkun net bir şekilde açıklanabilmesi için beygir gücünün de kapsamlı olarak ele alınması gerekmektedir.

Tork Kelime Anlamı

Motorlu araçlarda üretilen gücün tekerlekler aracılığıyla yere aktarılmasını sağlamaya yarayan dönme kuvveti. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Beygir Gücü Nedir?

Araçların teknik özelliklerine bakıldığı zaman hem güç hem de tork değerlerini görebilirsiniz. Bu seçenekler arasında güç aslında beygir gücüdür ve HP olarak ifade edilmektedir. Teknik olarak incelediğimiz zaman, 1 beygir 75 kilogramlık ağırlığı sadece 1 saniyede 1 metre kadar yukarı doğru kaldırabilecek güç olarak adlandırılır. Bu kavrama beygir gücü denilmesinin nedeni, bu değerlerin 1 at gücüne denk gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Tork Kavramı

Kavramsal olarak motor bölümünden tekerlere doğru aktarılan itme kuvvetine tork adı verilmektedir. Newtonmetre (NM) birimi olarak kullanılır ve halk dilinde araç çekişi olarak tanımlanır. Otomobillerin yanı sıra traktör, kamyon ve otobüslerde yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Bu değerlerin artmasının sebebi, yük taşımak için kullanılan araçlarda çekiş gücüne sürekli ihtiyaç duyulmasıdır.

Güç ve Tork İlişkisi

Tork, araç tekerlerinin belirli bir kuvvetle döndürülmesini sağlar. Güç ise bu işlemin ne kadar hızlı yapılabildiğini gösterir. Bu anlamda tork ile beraber motor devri de önemlidir. Yani bu iki terimin birbiriyle sürekli ilişki içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Tork, hızlanma, çekiş ve yokuşlar için önemli olmakla birlikte güç, araçlarda ulaşılabilen hız için önem arz etmektedir. Motorların tork ve güç değerleri kontrol edilirken bazı grafik eğrilerine bakılarak gerekli yorumlar yapılabilir. Bu analizler yapılırken ayrıca rakamlardaki büyüklük ve küçüklük durumlarına bakılmaz. Asıl önemli olan durumun motorun ulaşabileceği en yüksek güç ve tork sürecini hangi devir aralığında verebildiğidir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Ultra HD Nedir?

Tork ve Güç Hakkındaki Temel Bilgiler

Tork ve güç ilişkisini inceledikten sonra bu iki terimle ilgili temel bilgilerin anlaşılması gerekir. Öncelikle torkun yüksek olması gücün de yüksek olması anlamına gelir. Bununla beraber torku yüksek olan araçlar daha ağır yükleri çekebilirler. Aynı durumda yokuşlu yollar daha rahat bir şekilde yüksek tork sayesinde aşılabilir. Bunlara ek olarak;

  • Gücü düşük ancak torku yüksek olan araçlar yüksek hızlara ulaşamaz.
  • Gücü yüksek olan aracın belirli devirlere ulaştığında torkunun yüksek olduğu anlaşılabilir.
  • Gücü yüksek olan araç daha iyi performans sunar ve bu da torka olumlu etki yapar.
  • Dizel binek araçlar benzinli araçlara göre tork bakımından daha yüksek değerlere sahiptir.
  • Torkun yüksek olması motor gücünün yüksek olması anlamına gelir.
  • Motor devrinin yüksek olması motor gücünün de yüksek olmasını sağlar.
  • Tork ve motor devri yüksek olan araçların motor gücü de yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap