İlginizi Çekebilir
hipnik
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani Nedir?

Trikotilomani Nedir

Günümüzde yaşam koşullarının ağırlığı, stresli bir hayat yaşama gibi sebeplerden farklı hastalık türleri ortaya çıkmıştır. Her hastalığın altında genellikle stres ve ailevi kalıntılar yatmaktadır. Trikotilomani hastalığı da bu hastalıklardan biridir. Trikotilomani Nedir? Sorusunun cevabı halk arasında saç koparma hastalığı olarak verilmektedir. Çoğu zaman ciddi sorunlar yaratan bu hastalığın fark edildiğinde hemen bir uzmana danışılması halinde olumlu bir şekilde tedavisi mümkün olabilmektedir.

Trikotilomani Hakkında Detaylar

Trikotilomani hastaları vücutlarından bir kıl tüyü koparan hastalardır. Bu, çoğu zaman saç ve kaş tüyleri olmaktadır. Ancak ileri boyutlarda kol, bacak hatta koltuk altı ve genital bölge kıllarına kadar gidebilmektedir. Bu hastalar ne yaptıklarının farkındadırlar ancak kendilerini frenleyemezler. Özellikler saç diplerinde rahatsız edici seviyede bir hareket olduğunu ve bunu da ancak saç çekerek giderebildiklerini belirtirler. Çoğu zaman bu saç çekmeler saç koparmalar ile sonuçlanmaktadır ve hastalar artık gözle görülebilir bir saç kaybına uğramaktadırlar. Erken yaşlarda bu hastalığın fark edilmesi ve bir uzman ile görüşülmesi hastalığın ilerlemeden tedavi edilmesini kolaylaştırmaktadır. Ancak fark edilmez ve hasta ile ilgilenilmez ise ciddi bir psikolojik sorunu da beraberinde getirmektedir. 30’lu yaşlarında olan ve bu hastalıkla kendini gösteren bir hastanın çoğu zaman farklı zihinsel ya da psikolojik sorunları da olabileceği kanıtlanmıştır. Öncelikle bu hastalıkta belirttiğimiz gibi erken tanının önemi tedavi sürecini hızlandıracak ve kısaltacaktır. Trikotilomani Nedir? Sorusunu bu şekilde açıkladıktan sonra tedavi sürecinden bahsedelim.

Trikotilomani Tedavi Süreci

Hastalığın boyutuna bakılmaksızın bir uzman kontrolü şarttır. Psikoterapi yöntemi ile hasta ile konuşarak ve hastalığın kaynağını bularak çoğu zaman tedavi süreçler başarı ile tamamlanmıştır. Ancak bahsettiğimiz gibi bu durum, erken yaşlarda olan hastalar için geçerlidir. Daha ileriki yaşlardaki hastalar için daha farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bazen ilaç tedavisi bazen yatırma yöntemi ile hastalığın boyutu ilerlediği için tedavinin sonlanması amaçlanır. İleriki yaş hastalarında çoğu zaman farklı zihinsel rahatsızlıklar da tespit edilir. Bu yüzden tüm rahatsızlıklar ile savaşmak amaçlandığı için tedavi süreci biraz daha uzun ve hem hasta hem de uzman için yorucu olabilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Frengi Nedir?

Trikotilomani Belirtileri

Trikotilomani hastalarının koparma ya da çekme eğilimleri genellikle bir ya da iki bölge ile sınırlıdır. Ancak bu zaman zaman farklı bölgelere de yayılabilmektedir. Bu hastalar genellikle ne yaptıklarının farkındadırlar ancak kendilerine engel olamazlar. Özellikle saçlar ulaşılması kolay bir bölge olduğu için sürekli saç ile oynama hali, saçları uzun süre çekme hali gibi belirtilen en yaygın belirtilerdir. Bu belirtilerin çok sık olması artık bu hastalığın başladığını gösterir ve bu belirtileri fark ettiğinizde yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Öncelikle uyarmayı deneyin ama bu sert bir dille olmasın (Saçlarına zarar veriyorsun, bunu yapman sende olumsuz şeyler yaratabilir gibi?
  • Gözlemleyin, ne kadar sıklıkla yaptığını gerekirse not edin.
  • Gözlemleriniz sonucunda bu durumların çok sık yaşandığını görüyor iseniz mutlaka bir uzman ile görüşün

Bu belirtileri erken fark etmeniz tedavi sürecinizi kısaltacak ve başarı oranınızı arttıracaktır. Bu yüzden gözlem bu tarz hastalıklarda çok önemlidir. Hastaların bazen ne yaptıklarını fark etmediği ya da bilinçli yapmadığı durumlarda olabilir. Bu durumda bir uzman kontrolü şarttır. Çünkü ancak uzman eşliğinde hastalığın boyutunu belirleme şansınız olacaktır. Trikotilomani Nedir? Sorusunun cevabını aslında internet üzerinden de çok rahat bir şekilde bulabilmeniz  mümkün. Ancak ana hatlarıyla bu hastalığın başlaması, yayılması ve tedavi sürecini bu şekilde açıklamamız yerinde olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hiperinsülinemi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap