İlginizi Çekebilir
Offshore
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

Türk Ticaret Kanunu’nda Distribütörlük

Türk ticaret kanunu ve distiribütörlükm

Distribütörlük Türk Borçlar Kanunu kapsamında 6098 sayılı kanun ile sözleşme hükümlerine tabidir. Acente kavramıyla benzerlik gösterdiği için sözleşme hükümlerinin distribütör veya üretici firma açısından yoğunluğuna bakılmakta ve bazen acente hükümleri de geçerli olabilmektedir. Bu firmalar kendi adına faaliyet göstermektedir. Acentelerde ise üretici firmaya tabi olunan durumlar söz konusudur. Distribütörün sözleşme hükümleri, taraflar arasında farklılık göstermediği sürece dağıtıcı rolünü üstlenmeye devam eder.

Distribütörler ile üretici firmalar herhangi bir sözleşmeye bağlı kalmadan ilk olarak ticari bağ kurar. Bu ilişkinin sonunda bir anlaşmazlık yaşanırsa, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu kapsamında uyuşmazlık meblağının 2500 TL üzerinde olması halinde, sözleşme varlığını kanıtlamak zorunludur. Söz konusu anlaşmanın sona erdirilmesi farklı şekillerde olabilir. Nedene bağlı fesih işlemlerinde genel olarak anlaşmalar belirli bir süre için gerçekleştirilebilir. Sürenin sona ermesi halinde anlaşma da biter. Ayrıca karşılıklı fesih kararı alınarak da işlemler tamamlanabilir. İflas ve ölüm gibi olumsuzlukların yaşanması halinde olağan fesih uygulamaları geçerlidir.

Haklı nedenler ile fesih durumunun gerçekleşmesi halinde, sözleşmenin belirli veya belirsiz süreli olduğuna bakılmadan, yapılan tüm sözleşmeler geçerli sayılır. Fakat bu ihbarın noter tarafından firmaya belirtilmesi gerekmektedir.

Distribütörlük faaliyetlerinin TTK’de gerçekleştirilme koşulları da paylaşılmıştır. Öncelikle bir üretici firmanın ürününü tanıtmak, pazarlamak, dağıtmak, satış ve pazarlama ağını kurmak gibi faaliyetlerin olması gerekir. Ayrıca bir distribütörün bayilik verebilecek potansiyelde olması da şarttır. Ek olarak dağıtım gerçekleştirdiği alanda ürünleri tanıtmak için reklam çalışması yapabilmesi, bayilerin tüm çalışmalarını kontrol edebilmesi, farklı organizasyonlar düzenleyebilmesi ve yaşanabilecek tüm sorunları gidermek için hizmet verebiliyor olması gerekmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

Bu ticari faaliyetleri Türkiye’de 1980’li yıllarda başlamıştır. Serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak şekillenen distribütörlük kavramı, 80’li yıllara kadar toptancı, perakendeci ve üretici gibi farklı alanlarda gerçekleştirilmekteydi. 1990’dan sonra ise büyük marketler piyasadaki yerini almış ve ciddi miktarlarda alım yapmaya başlamıştır. Bu nedenle toptancı kavramı zamanla ortadan kalkmıştır.

Genel olarak distribütörlük, yeni ekonomik uygulamalar arasında sayılabilir. Dağıtım, pazarlama ve satış şeklini oluşturduğu gibi gelişen ekonomi dünyasındaki yerini almıştır. Sürekli gelişen teknolojik imkanlardan faydalanmak artık zorunlu iken, satış ve pazarlama faaliyetlerinde de distribütörlerin kullandığı bilimsel yöntemler gelişmeye devam etmektedir.

Distribütörler, insan kaynakları yönetimi, stratejik planlama ve stratejik yönetim gibi kavramlardan yararlanarak firmaların gireceği pazarın genel potansiyelini kontrol eder. Yine bu süreçte meydana gelebilecek riskleri araştırır ve müşteri profilini ortaya koyar. Daha sonra işe başlar ve ciddi bir garanti kapsamında hizmet sunmaya devam ederler. Günümüzdeki pek çok işletme faaliyete geçmeden önce bu süreçleri planlayarak hareket etmektedir. Gerekli iş analizlerinin yapılması, insan kaynağının belirlenmesi ve çağdaş yönetim şekline göre hareket edilmesi, işletmelerin başlangıçta dikkat etmesi gereken durumlar arasındadır.

Elbette distribütörlük ciddi bir sermaye gerektirmektedir. Lojistik olanakların yanı sıra depo ve mağazaların kullanılması zorunludur. Fakat piyasaya henüz yeni giriş yapmış ürünlerin tanıtımını amaçlayan farklı tekniklerden de yararlanabilmektedir.

İlgili Yazı

Distribütör Nedir?

İlgili Yazı

Distribütörün Görevleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Şirketler Neden Distribütör Ağına İhtiyaç Duyar?

İlgili Yazı

Nasıl Distribütör Olunur?

İlgili Yazı

Distribütörler Hangi Alanlarda Çalışır?

İlgili Yazı

Distribütör Perakende ve Satıcı İlişkisi

İlgili Yazı

Firmaların Distribütörlere Sunduğu Avantajlar Nelerdir

Bir önceki yazımız olan Distribütör Nedir? başlıklı makalemizde distribütör hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap