İlginizi Çekebilir
Homojen
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi

Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi

Türkiyede bor minerali

Ülkemizdeki bor madenlerinin neredeyse tamamı, Doğu Roma İmparatorluğu döneminden günümüze kadar bilinmektedir. İlk bor minerali yataklarına Balıkesir’in Sultan çayırı bölgesinde rastlanılmıştır. Bununla beraber bor madeni, kalsiyum tuzu olarak uzun bir süre yabancı menşeili şirketler tarafından işletilmeye başlanmıştır.

1861 yılından 1927’ye kadar yabancı şirketlerin yönettiği işletmeler 1944 yılı itibariyle Türk firmaları tarafından imtiyazlara kapatılmıştır.

Türkiye’deki bor madenleri 1968 yılı itibariyle devlete devredilmiş ve yerli şirketler tarafından işletilmiştir. Tam anlamıyla 1978 yılıyla beraber bor madenleri devletleştirilmiş ve üretim, pazarlama ve yatırım gibi faaliyetler Etibank’a devredilmiştir. Günümüzde de hala Eti Maden tarafından çalışmalar yapılmakla beraber ülkemizdeki bor rezervinin 3 milyar ton kadar olduğu belirtilmektedir.

İlgili Yazı

Bor Minerali Nedir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Nasıl Elde Edilir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

İlgili Yazı

Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?

İlgili Yazı

Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi

Bir önceki yazımız olan Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi başlıklı makalemizde bor minerali hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Bor Minerali Nedir?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ülkemizin sahip olduğu en büyük yer altı zenginliği olmasına rağmen maalesef ki bizim onu işleyebilecek teknolojimiz hala yok. İşleyip çok daha fazla kar etmek yerine ham madde olarak yurt dışına satıyoruz. Daha sonra da işlenmiş halini yurt dışında kat kat pahalıya alıyoruz.