İlginizi Çekebilir
Homojen Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?

Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?

Türkiye’deki Bor Yatakları Nerelerde?
İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Türkiye’deki bor yatakları Kütahya – Ermet, Eskişehir – Kırka, Bursa – Kestelek ve Balıkesir – Bigadiç bölgelerinde yer almaktadır. Ülkemizde en fazla bulunan bor mineralleri ise kolemanit ve tinkaldır. Tirkal yatakları Eskişehir’in Kırka bölgesinde, kolemanit yatakları ise Kütahya, Balıkesir ve Bursa’da yer almaktadır. Bununla beraber Balıkesir’de üleksit rezervinin de mevcut olduğu bilinmektedir.

Bor mineralleri ülkemizde çeşitli yüzdelik oranlara göre kullanılmaktadır. %36 ile cam sektöründe kullanılan bor, %31 seramik, %9 temizlik ve deterjan ile %7 oranında tarım sektöründe tercih edilmektedir. Son olarak %4 oranında tutkal yapımında kullanılmaktadır. Türkiye’de Eti Maden İşletmeciliği tarafından bor taleplerinin tamamı karşılanmakla beraber bu işletme 2016 yılında, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasından 15. seçilmiştir. Öte yandan en çok ülkeye ihracat gerçekleştiren firmalar arasında ise 14. sırada yerini almıştır.

Eti Maden İşletmesi daha çok bor oksit, çinko borat, susuz boraks, borik asit, boraks pentahidrat, öğütülmüş kolemanit, kalsine tinkal ve öğütülmüş üleksit üretmektedir. Bu sayede yurt içi ve yurt dışı pazarlara bor mineralleri sunarken 2017 yılındaki toplam bor üretim kapasitesi ise 2,7 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

İlgili Yazı

Bor Minerali Özellikleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Nasıl Elde Edilir?

İlgili Yazı

Bor Minerali Çeşitleri Nelerdir?

İlgili Yazı

Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir?

İlgili Yazı

Türkiye’de Bor Minerali Tarihçesi

İlgili Yazı

Avrupa’da Bor Minerali Tarihçesi

Bir önceki yazımız olan Bor Madeni Kullanım Alanları Nelerdir? başlıklı makalemizde bor minerali hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Bor Minerali Nedir?

Yorum Yap