İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Listeler
  3. Türkiye’deki En Önemli Adalar; Tarihi, Doğası ve Kültürel Değerleri

Türkiye’deki En Önemli Adalar; Tarihi, Doğası ve Kültürel Değerleri

kalem adası

Ülkemiz her ne kadar “adalar ülkesi” niteliği ile bilinmese de çok önemli adalara sahiptir. Bunlardan bazıları stratejik, bazıları doğa harikası, bazıları ise turizm cennetidir. Bu yazıda Türkiye’nin en önemli adaların tarihinden, doğasından ve kültürel değerlerinden bahsedeceğiz

1.Bozcaada

Ege denizindeki en önemli adalarımızdan biridir. Çanakkale’ye bağlıdır ve nüfusu kışın yaklaşık 3000’dir. Adanın en önemli simgelerinden biri şaraptır. Bozcaada, Türkiye’nin en kaliteli şaraplarını üreten yer olarak bilinir. Adayı ziyaret edebilmeniz için iki yol vardır. Ezine’nin Geyikli belediyesinden kalkan arabalı vapurlarla ve Çanakkale merkezden kalkan deniz otobüsleri ile adaya ulaşabilirsiniz.

2.Gökçeada

Bozcaada’nın biraz daha ilerisinde kalmakla birlikte, Türkiye’nin en büyük adasıdır. 1915 yılında İngilizler tarafından işgal edilmiş, ancak daha sonraki mütarekeler ile Bozcaada ile birlikte ülkemiz topraklarına geri verilmiştir. Nüfusu ise yaklaşık 6500’dür. Birçok Rum kökenli vatandaş, aktif olarak Gökçeada’da yaşamaktadır.

3.Büyükada

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisinde kalan en büyük adadır. İç denizimiz olan Marmara üzerinde bulunduğu için Osmanlı’dan beri hiçbir işgal girişimine maruz kalmamıştır. Adanın en önemli tarihi yapıları arasında Aya Yorgi Manastırı, Aya Yorgi Kilisesi ve Rum Yetimhanesi bulunmaktadır. Adanın üzerindeki ilk yapı M.S 500’lü yıllarda inşa edilmiştir.

4.Heybeliada

Yeşillik bakımından ilk sırada olan İstanbul adasıdır.  Önemli tarihi eserleri arasında Bizans Kilisesi Kamariotissa, Aya Yorgi Manastırı, Aya Maria ve Aya Nikola kiliseleri vardır. 2018 verilerine göre ada nüfusu 4000’ü geçmiştir. Yazın ise artan turizm ile birlikte 20.000’i geçik yerli/yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

5.Avşa Adası

Balıkesir’e bağlı olan Avşa adası, ülkemizin en önemli turistik yerlerinden biridir. Konum olarak Marmara denizinde yer almaktadır. Adaya ulaşım yaz aylarında çok yönlüdür. İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Bursa gibi yerlerden Avşa adasına özel yolcu gemileri kalkmaktatır. Adanın kayıtlı nüfusu yaklaşlık 2500’dür. Yaz sezonu ise 100.000’e yakın insan ağırlamaktadır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Felsefe’ye Giriş Yapmak İçin 5 Kitap Önerisi

6.Cunda Adası

Diğer adıyla Alibey adası, Balıkesir’in ege kıyılarındaki en önemli adasıdır. İçerisinde ise birçok Ortodoks kilisesi ve manastırı bulunmaktadır. Daha çok adanın kültürel mirası için ziyaret edilmektedir.

7.Kalem Adası

İzmir’e bağlı olan Kalem adası, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Birçok ziyaretçi Kalem adasını Maldivler’e benzetir. Özellikle plaj ve deniz odaklı tatil planınız varsa, Kalem adası mükemmel bir tercih olacaktır.

8.Marmara Adası

Marmara denizinin en büyük adasıdır. Eski yıllarda daha çok turistik amaçla ziyaret edilirken, günümüzde ise yazlık sahiplerinin düzenli olarak uğradığı ada olmuştur. Turizmin bunaltıcı kalabalığından sıkılanlar için tercih edilebilecek sakin bir yer.

Bir önceki yazımız olan Budizm'in Temel İlkeleri ve Nirvana başlıklı makalemizde budizm hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap