İlginizi Çekebilir
Muud Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uber Nedir?

Uber Nedir?

uber

Uber Nedir: Mobil cihazlara yüklendikten sonra ulaşım aracı tespit etme, çağırma, bulma ve fiyatı hakkında bilgi almak için sunulan hizmete Uber denir. Akıllı bir telefon uygulaması olan Uber, müşterilere gitmek istediği noktaya ulaşmak için tekne, lüks araç veya taksi gibi araçları kullanma olanağı tanır.

Uber Şirketi

ABD merkezli uluslararası bir ulaşım şebeke şirketi olan Uber, mobil uygulama ile hizmet sunmaktadır. Dünyadaki 60’dan fazla ülkede hizmet veren bu uygulama 2009 yılında geliştirilmiştir. 2015 yılında sermaye olarak 2.8 milyar dolara ulaşan Uber, günümüzde tercih edilmeyi sürdürmektedir.

Uber Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar akıllı cihazlara yükledikleri Uber uygulamasıyla beraber seyahat edecekleri yerleri harita üzerinden işaretler ve ardından aracı çağırır. Bu süreçten önce uygulamaya e-mail adresi ile kayıt işlemi yapılmaktadır.

Kayıt işleminin ardından Uber uygulamasına giriş yapılarak arama bölümüne gidilecek yer yazılır ve daha sonra araç gelerek seyahat hizmeti sunar. Bu hizmet 3 farklı araç tipi ile sunulur. Uber Black, Uber XL ve Uber Taxi olarak 3’e ayrılan araçlar, kullanıcıların konforuna göre değişkenlik göstermektedir.

Uygulamaya girdikten sonra araç çağırma ekranında yer alan sürücü ile eşleşme sağlanır. Ardından araç ve sürücü bilgileri kullanıcıların ekranına yansır. Bu bilgiler sürücünün fotoğrafı, sürücü adı ve plakadan oluşmaktadır. Sürücünün beğenilmemesi durumunda araç çağırma işlemi için iptal seçeneği bulunmaktadır. Aracın çağrılmasından sonra bölgedeki müsait Uber araç sayısına göre ortalama 10 ile 15 dakikalık bir süreçte hizmet sunulmaya başlanır.

Uber hizmetinde ödeme işlemleri yolculuk sonrasında kredi kartı veya nakit olarak yapılabilmektedir. Ayrıca yolculuk sırasında ödeme yönteminin değiştirilmesi için uygulamanın menü kısmına giriş yaparak ‘ödemeler’ bölümünden işlem yapılabilir.

Uber ile Taksi Arasındaki Farklar

Uber ile taksi arasında ciddi farklılıklar söz konusudur. Öncelikle Uber şirketinin akıllı cihazlar için geliştirdiği uygulaması üzerinden seyahat hizmeti alınabilmektedir. Oysa taksi hizmetlerinde herhangi bir taksi durağından seyahat hizmeti talep edilebilir. Fiyat bakımından da taksiyle arasında ciddi bir fark olan bu uygulamada ödemeler kredi kartıyla yapılabilmektedir. Daha kapsamlı bir konfor sağlayan Uber’in genel olarak tercih edilmesindeki nedenler bu şekildedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Miracast Nedir?

Türkiye’de Uber Uygulaması

Uber uygulaması, Türkiye’deki taksiciler tarafından tepki görmüş ve çoğu kez tartışmaların yaşanmasına neden olmuştur. Konuyla ilgili olarak Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapılmıştır. Sadece Türkiye’de olmamakla beraber dünya genelinde ciddi tartışmalara sebep olan bu uygulama için Resmî Gazete’de de bir düzenleme yayınlanmıştır. Paylaşılan bu düzenlemeye göre Uber ve buna benzer internet uygulamalarında D2 belgeli taşıt kullandıran şahısların belgelerinin iptali gerçekleşebilecek. Ayrıca bu belgeye sahip olan araçların 2 yıl boyunca trafikten men edilmesi kararlaştırılmıştır.

Yapılan düzenlemeye göre yasadışı ticari faaliyette bulunan D2 belge sahiplerine ilk süreçte 50 uyarı cezası verilecek ve söz konusu uyarı 3 bin TL ile iptal edilebilecek. Eğer belge sahiplerinin 1 yıl içinde aynı ihlali gerçekleştirmesi durumunda D2 belgesi iptal edilerek 2 yıl boyunca herhangi bir faaliyette bulunulamayacak.

Alınan bu karara göre Türkiye’de Uber uygulaması yasaklanmıştır. Bu karar Uber’e kayıtlı olan sarı taksiler için geçerli değildir.

D2 Yetki Belgesi Nedir?

Uber uygulaması ile gündeme gelen D2 belgesi, ticari bir amaç doğrultusunda otobüs kullanarak şehirlerarası yolcu taşımacılığı gerçekleştirecek olan tüzel ve gerçek kişilere verilmektedir. Ayrıca bu belgeye sahip olanlar, kendi adına kaydedilmiş ticari taşıtlarla beraber sahip oldukları ticari taşıt sayısının 2 katına ulaşmamak kaydıyla kullanabilmektedir. D2 yetki belgesi ile beraber gerçekleştirilen taşımacılık hizmetlerinde tek bir taşıma sözleşmesi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Prompter Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 21. yy dünyasında taksi den çok daha hesaplı ve kullanışlı olan bir sistemdir bütün dünyada her geçen gün yaygınlaşmasına rağmen malesef bizim ülkemizde taksicilerin verdiği tepkilerden dolayı kaldırılmıştır cidden büyük saçmalık 🙁