İlginizi Çekebilir
prompter
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. UFO Nedir?

UFO Nedir?

UFO

UFO Nedir: Tanımlanamayan uçan cisimlere UFO denir. Açılımı Unidenttified Flying Objects’tir. Bir tür uçan daire olarak adlandırılan bu cisimler görülemeyen ve çok uzakta olan herhangi bir cisim şeklinde de tabir edilmektedir. Günümüzde UFO’ları gördüğünü iddia eden çok sayıda insan bulunmakla beraber UFO olduğu söylenen çok sayıda görüntü de bulunmaktadır.

UFO’ların Tarihçesi

Tarihsel süreçte açıklanamayan çok sayıda hava gözlemine rastlanmıştır. Bu gözlemlerdeki nesneler daha çok astronomik olarak ele alındığı için parlak gök taşları ya da kuyruklu yıldızlar olarak adlandırılmıştır. Bu tür durumlarla ilgili tarihteki ilk örnek, Çin astronomları tarafından milattan önce 240 yılında rapor edilen Halley Kuyruklu Yıldızıdır. Günümüzdeki bazı araştırmacılar hem UFO raporlarında hem de Orta Çağ tablolarında, dini semboller arasındaki benzerlikleri fark etmiş ancak bu benzerliklerin sembolik karakter olduğunu savunmuşlardır.

UFO Hakkındaki Çalışmalar

UFO’larla ilgili yapılan pek çok bilimsel çalışma, bu tür gözlemlerin daha çok geleneksel nesnelerden kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Bununla beraber göktaşları ve sedefli bulutlar da çoğu zaman UFO olarak adlandırılmıştır. Çalışmalar ayrıca astronomik nesnelerin yanlış tanımlandığını da ispatlamıştır. Bu nedenle UFO’ların halâ tanımlanamayan nesneler olduğu kabul edilmektedir.

UFO’lar öncelikle bilimsel bir titizlikle birlikte geniş çapta uzun yıllar süren araştırma ve çalışmalara konu olmuştur. Başta ABD olmak üzere İngiltere, Kanada, Peru, Belçika, Fransa, Şili, Meksika, Uruguay ve Sovyetler Birliği hükümetlerindeki akademisyenler, farklı zamanlarda UFO’ları araştırmaya devam etmiştir.

ABD’deki 51. Bölge ve UFO Çalışmaları

ABD’nin Las Vegas eyaletinin 153 km uzağında bulunan 51. bölge, zaman zaman UFO çalışmalarıyla gündeme gelmektedir. Bölge ile ilgili herhangi bir açıklamanın yapılmadığı da bilinmektedir. Ayrıca bu bölgenin merkezi yeraltında olduğu için yeryüzünde de büyük bir araziyi kaplamaktadır.

Elli Birinci bölgede sürekli devriye gezen araçların olmasıyla beraber bölge hakkında bolca komplo teorisi üretilmektedir. Kimliği tespit edilemeyen kişilerin burada çalıştığı ve bölgenin bir nevi suç üssü olduğu düşünülmektedir. CIA’nın bu tür iddialara çoğu zaman gerçek dışı yanıtını vermesi ve sadece özel uçak çalışmalarının yapıldığını açıklaması üzerine yine de bölgenin gizemini koruduğu düşünülmektedir.

1947 yılında Roswell’e düştüğü iddia edilen UFO’nun 51. bölgede yer aldığı belirtilmektedir. Bu bölgenin uzun yıllardır var olduğu ve yeteri kadar bilgi birikimi yokken, UFO’ları inceledikten sonra başarılı bir şekilde ışın silahları ile iletişim araçlarının yapıldığı düşünülmektedir.

UFO’lar Neden Daire Şeklindedir?

Tanımlanamayan cisimler olarak adlandırılan UFO’ları tek bir modelle sınırlandırmak doğru değildir. Bu nedenle disk biçiminin yanı sıra farklı şekillerdeki UFO’ların var olduğu gözlemlenmiştir.

Daha çok dairesel olarak görülen UFO’ların piramit özelliğinde olduğu da belirtilmektedir. Tarih boyunca en çok rastlanan şekil ise disk şeklinde olan UFO’lardır. Düz ve kubbeli olan bu cisimler çan biçimindedir ve Satürn’e benzetilmektedir. Genel olarak gümüş renginde olan UFO’lar bazen siyah, altın sarısı ya da metalik renkte ortaya çıkabilir. Parlak renkli ışık yayabilen bu cisimler, tamamen hıza bağlı olarak ışıkların rengini ya da tonunu değiştirebilmektedir.

Standart bir UFO’dan daha büyük boyutlarda olan ana gemiler ise puro şeklindedir. Yeryüzüne araştırma yapmak amacıyla gönderildiği düşünülen bu gemiler küçük disklere sahiptir ve UFO’ları taşıyabilmektedir.

UFO’ların Yapısı ve Özellikleri

UFO’ların yapısı oldukça karmaşıktır. Yakın karşılaşma raporlarında bu cisimlerin yapısından bahsedilmektedir. İlk olarak bağlantı yeri olmayan UFO’ların oldukça ileri bir teknolojiyle inşa edildikleri aktarılmaktadır. Bugüne kadar fotoğraflanmış olan UFO’ların ise kubbeli diskler şeklinde oldukları belirtilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Google Nedir?

Diskler üzerinde yer alan kubbelerde anten veya buna benzer cisimler yer almaktadır. Ancak disk şeklindeki UFO’larda herhangi bir pencere ya da kapı gözlemlenememiştir. Bu cisimler yapısı gereği hareket halindeyken ışık saçarlar ve gövdeleri yarısaydam bir şekilde parlamaktadır.

Yapılan uzun süreli gözlemlere göre bu cisimlerin görüldüğü saatler akşam 21:00 ile sabaha karşı 04:00 olarak belirtilmektedir. Ayrıca UFO’lar bulundukları bölgede şiddeli bir ışık yaymaktadır. Genellikle beyaz renkte olan bu ışık bazen büyük ışık kümeleri şeklinde de görülebilmektedir.

Uçan dairelerin dikkat çeken bir diğer özelliği, hareket kabiliyetleridir. Saniyeler içinde sağa veya sola aniden hareket edebilen UFO’lar ayrıca zig zag hareketler de yapabilmektedir. Bugüne kadar gözlemlenmiş olan en farklı hareket özelliği ise, dik açı yaparak dönebilmeleridir.

Sabit durumda dikey şekilde bulunabilen UFO’lar birçok gözlemde ışık kümeleri oluşturarak hareket etmektedir. Bu özelliği sayesinde dünyaya keşif gemileri gönderdikleri düşünülmektedir. Ayrıca UFO’ların elektromanyetik etkileri de bulunmaktadır. Bu yüzden elektrik sistemlerinin çalışamaz hale gelmesi, radyo ve TV gibi materyallerin bozulması veya araçların aniden durması gibi farklı sorunlara da neden olabilmektedir.

UFO’lar Gerçek mi?

Bu cisimlerle ilgili çoğu zaman haberler yapılmakta ve makaleler yayınlanmaktadır. Konuyla ilgili olarak ABD’nin UFO çalışmalarıyla ilgili bilgilerin yayınlanmasını sağlayan tarihçi Greenewald, bu soruşturmalarla ilgili binlerce belge yayınlamıştır. ABD ordusu tarafından bu tür olayları araştırmak için Project Blue Book yani Mavi Kitap Projesi’nde bazı dikkat çeken maddeler bulunmaktadır. Projenin başlangıç tarihi 1947 Haziran olarak belirtilen bu kitaptaki dosyaların 1966’da yeniden incelenmesiyle beraber UFO’larla ilgili herhangi bir aktiviteye rastlanmamıştır. Bu nedenle 1969 yılında Mavi Kitap Projesi sona erdirilmiştir.

Tarihte ilk defa ABD’li bir pilotun San Fransisco’da gökyüzünde daha önce hiçbir şekilde görmediği uçan bir nesneyi gördüğünü iddia etmesi üzerine UFO gözlemleri artırılmıştır. Ayrıca bu nesnenin uçan bir tabağa benzediğini ve çok hızlı hareket ettiğini belirtmiştir. 1940 yılından günümüze kadar birçok UFO kaydı, Türkiye, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve Güney Amerika’da tespit edilmiştir.

Komplo teorisyenleri, uzaylıların var olup olmadıklarına dair öne sürdükleri kanıtları sürekli olarak görsel materyallerle desteklemektedir. Bununla beraber yıldıza benzemeyen bazı nesnelerin ani hareketler yaparak ortadan kaybolduğuna dair kayıtlar da yer almaktadır. Ancak bu kayıtların bilimsel bir nitelik kazanması için üzerinde birtakım oynamaların yapılmamış olması gerekmektedir.

Hareketli nesneler hakkında yayınlanan görsellerde detaylı incelemeler yapılarak yine bu nesnelerin hızları ortaya çıkarılabilir. Bununla beraber günümüzdeki kayıt ya da görsellere bakılarak UFO’ların olduğunu kabul etmek doğru bir görüş olabilir ancak bazı nesnelerin meteor atmosferine girerek yanmaya başladığı zaman UFO’ya benzer görünümlere sahip olabileceği de düşünülmektedir.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda uzaylıların herhangi bir insan ile iletişime geçtiği kanıtlanamamıştır. Bu duruma ek olarak çeşitli radyo sinyalleri de araştırılmış ve uzaylılarla insanların iletişime geçemediği öngörülmüştür.

Türkiye’deki UFO Görüntüleri

Ülkemizde de zaman zaman UFO görüntülerine rastlanıldığına dair haberler yapılmaktadır. Mart 2018 tarihinde yayınlanan bir videoda, Atina’ya yolculuk eden Kerry John adındaki kişi, uçağın yanından geçen bir cisim fark etmiştir. Cismin videosunu çekerek internette paylaşan kişi Türkiye’de UFO gördüğünü iddia etmiştir. Uçak hızına göre çok daha hızlı olan bu cisim incelendiğinde roket olabileceğine dair farklı düşünceler de paylaşılmıştır.

Ekim 2018 tarihinde ise İstanbul’da bir apartman dairesinden çekilen görüntüler de UFO şeklinde tanımlanmıştır. Görüntülerle ilgili olarak Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi bir açıklama yapmış ve bu açıklamada görüntülerin montaj olmadığını belirtmiştir. Yapılan analizler sonucunda ise videoya konu olan ışıklı cisimlerin UFO olduğu sonucuna varmışlardır.

Bir önceki yazımız olan Siha Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. özellikle ısıtıcı ile karıştırılmaması gereken bir cisimdir kendileri 😀 şaka bir yana ABD de bulunan 51. bölge ile ilgili efsaneler gerçekten çok ilgi çekici. Bu konuda biraz daha fazla bilgi paylaşırsanız çok sevinirim. Çok teşekkürler.