İlginizi Çekebilir
nafaka
  1. Ana Sayfa
  2. Devlet
  3. Ültimatom Nedir?

Ültimatom Nedir?

Ültimatom

Ültimatom Nedir: Devletlerin farklı bir devletten hemen ya da belirli bir süre zarfında yerine getirilmesini talep ettiği bazı durumlarda, söz konusu devletin verdiği zararlara karşılık tazminat ödemesi ya da sınırlık ihlal gibi durumlara son vermesi için gönderilen diplomatik belgeye ültimatom denir.

Ültimatom Kelime Anlamı

  1. Bir devletin başka bir devlete verdiği ve herhangi bir tartışma ya da karşı koymaya yer bırakmaksızın, tanıdığı süre içinde taleplerinin yerine getirilmesini sağlayan nota.
  2. Uyulması gereken kuralları kesin bir dille anlatma. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Ültimatom Vermek

Ültimatom sözcük olarak tehdit anlamına gelir. Herhangi bir bireyin ya da devletin, karşısındaki kişiye ya da devlete sunduğu taleplerin itirazsız bir şekilde yerine getirilmemesi durumunda, meydana gelebilecek olumsuz durumlara dair her durum, ültimatom şeklinde ifade edilmektedir.

Daha çok uluslararası ilişkilerde karşılaşılan bu terim, ekonomik anlamda üstünlük kurmuş olan devletin farklı devletlerden istediği kuralları belirtmesine denmektedir. Yine uluslararası anlamda kesin bir mesaj içeren ültimatom, devletlerin herhangi bir konuda anlaşmaya varamaması halinde karşılıklı olarak da verilebilir. Ayrıca ültimatom savaş riski doğurabilmektedir.

Milletler Arası Ültimatom Örnekleri

Tarih boyunca pek çok devletin birbirlerine nota vermesi gibi süreçler yaşanmıştır. Örneğin, 2003 yılında ABD Türkiye’ye nota vermiştir. Türkiye’deki üslerin Amerika’ya açılmasının tehditkâr bir şekilde açıklanması ile beraber ülkemiz de gerekli olan karşılıkları vermiştir. Yine ABD’nin 2010 yılında Türkiye’ye ültimatom verdiği görülmektedir. Bunun nedeni, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İran’a karşı uygulanan yaptırımlara karşı oy kullanmasıdır.

2017 yılında ise Türkiye ABD’ye ültimatom vermiştir. Ortadoğu’daki bazı terör örgütlerine silah tedarik eden ABD’ye bu konuda gerekli uyarıların yapılması ve iki ülkenin ilişkilerinin net bir şekilde bozulacağının açıklanması, yakın tarihte gerçekleşen ültimatomlardan biridir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Hukuk Nedir?

Örneklerde de görüldüğü gibi ülkelerin birbirlerine kabul ettirmek istediği durumları, tehdit diliyle aktarması ültimatom verilmesi anlamına gelmektedir. Taraflar arasındaki anlaşmazlıkların daha çok tek tarafın üstünlüğüne göre çözülmek istenmesi durumunun halk arasında da yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Her ne kadar savaş riski doğursa da günümüz dünyasında nota verildikten sonra büyük savaşların çıktığına şahit olunmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Ordino Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap
Bu içeriğe tepkini emoji ile bildir?

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. ultimatom genelde ülkeler arası yapılan bi uygulamadır. Bir ülkenin bir ülkeyi sert bir biçimde uyarması hatta tehdit etmesi bile denebilir.
    Türkiye bir çok kez Irak ve Suriye gibi komşularına terör örgütlerine verdiği destekten dolayı ultimatom vermiştir, hatta verdiğimiz bir ultimatom sonucu terör örgütü lideri suriye den çıkmak zorunda kalmıştır.