İlginizi Çekebilir
teknolloji nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ultra HD Nedir?

Ultra HD Nedir?

ultra 4 k

Ultra HD full HD kalitesinin arttırılması hali olarak nitelendirilmektedir. Bir full HD’nin piksel değeri 1.920 ile 1.080 çözünürlüğüne sahiptir. Ultra HD, full HD’nin tam olarak 4 katı çözünürlüğe sahiptir demek yerinde bir deyim olacaktır. Ultra HD 3840 ile 2160 piksel değerlerine ulaşabilmektedir. Ultra HD 4K kavramları sürekli olarak birbirine karıştırılmaktadır. Fakat bunların ikisi farklı kavramlardır. 4K olarak satılan televizyonların birçoğunun özelliği aslında Ultra HD ‘dır. Bu sebepten dolayı cihaz alırken Ultra HD ya da 4K olup olmadığına dikkat etmenizde fayda vardır. Cihaz alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi de cihazınızın 1080p çözünürlüğünde olup olmamasıdır. Cihazınız eğer ki 1080p değerinde ise Ultra HD olarak alacağınız hiç bir video bu değerde yayınlanmayacaktır. Bu sebepten dolayı sahip olduğunuz cihazın çözünürlük değerleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Lakin Ultra HD olarak izleyebileceğiniz videolar 1080p değerindeki çözünürlüğe sahip olan cihazlarda renk tonajı bakımından kalite gösterebilmektedir. Bugünlerde satılan televizyonlarda Ultra HD özelliği hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Lakin Ultra HD özelliğe sahip olan bir televizyonu değiştirmenin çok bir anlamı bulunmamaktadır.

Ultra HD’nin Yararları

Ultra HD’nin verdiği yüksek piksel kalitesi en büyük yararlar arasında yer almaktadır. Bir Ultra HD çözünürlüğe sahip olan cihaz 1080p kalitesindeki bir yayına 2 milyona sığarken Ultra HD sayesinde bu 8milyon sığdırmaktadır. Ultra HD ekranda 4K içerikler oynatıldığı zaman pikseller 4 kat daha küçük olup ve bu her pikselin daha da detaylı bir şekilde görülmesine neden olacaktır. Bu sebepten dolayı Ultra HD kalite büyük ekranlı cihazlarda büyük bir önem taşımaktadır. Büyük bir ev için büyük bir televizyon gerektiği zaman bu televizyon ekran büyüklüğü artacağından piksellerin kalitesi değişebilmektedir. Bu piksel kalitesinin değişmeden sabit kalabilmesi için Ultra HD kalitede bir cihaz kullanmak en doğru karar olacaktır. Örneğin 40 ve 42 inch değerleri arasında bulunan bir televizyon için Ultra HD ye gerek kalmamaktadır. 55 inç ve üstü olan televizyonlarda Ultra HD özellik aramak yerinde bir karar olacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İnternet Virüsü Nedir?

Bir önceki yazımız olan Netflix Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap