İlginizi Çekebilir
tarih nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Vandalizm Nedir?

Vandalizm Nedir?

Vandalizm

Vandalizm Nedir: Bireylere veya kamuya ait herhangi bir mala, ürüne veya araca, isteyerek ve bilerek zarar verme eylemine Vandalizm denir. Vandal ise yok etme, kırma, parçalama veya kesme yoluyla herhangi bir şeye zarar veren kişidir.

Vandalizm Kelime Anlamı

Vandal olma yanlısı, Vandallık. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Vandalizm Tarihçesi

Vandallar, Doğu Cermen kavimleri arasında yer almaktadır. Kavimler Göçü ile beraber Roma İmparatorluğu’nun farklı kentlerini yağmalama faaliyetlerinde bulunmuşlardır. Bu kentler Endülüs, Galya, Galiçya ve Akdeniz adaları olarak sıralanabilir. Ayrıca 439 ile 533 yılları arasında Afrika Vandal Krallığı kurulmuştur.

Vandalizm’in asıl çıkış noktası Fransız Devrimi sırasında gerçekleşmiştir. Bir din adamının Cumhuriyet Ordusu’nun davranışlarını nitelendirmek için kullanmasıyla bu terim kullanılmaya başlanmıştır. Gregoire adlı din adamı ordunun sergilediği davranışları Roma’yı 455 yılında yağmalayan Vandallara benzetmiş ve böylelikle bu terim ilk defa günümüzdeki anlamıyla kullanılmıştır.

Vandalizm Kavramı

Kişiler tarafından bilgisizlik nedeniyle veya zevk için sanat yapılarına, kamu mallarına veya bireylerin özel eşyalarına yapılan tacize Vandalizm adı verilmiştir. Fransız Devrimi’nde ortaya çıkan bu terimin aslında çok daha eski zamanlara uzanan bir geçmişinin olduğu kanıtlanmıştır. Kavimler Göçü sırasında Vandallar Yunan ve eski Roma medeniyetlerine ait olan pek çok sanat eserini yağmalamıştır. Bununla beraber 1790 yılı itibariyle krallık yönetimi pek çok belgenin yakılarak yok edilmesini emretmiştir. Bu kararlara göre Paris’te bulunan anıt ve heykellerin kaldırılması, altın heykellerin eritilmesi ve kullanılan araçların yok edilmesi süreci başlamıştır. 19. yüzyıl itibariyle bu tür durumlar için gerekli olan tedbirler alınmaya çalışılsa da bu kavramın tümüyle ortadan kaldırılamadığı görülmektedir.

Bireylerde Vandalizm Özellikleri

Vandalizm genel itibariyle bireylerdeki antisosyal kişilik bozukluğuyla ortaya çıkar. Ayrıca erkeklerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Bununla beraber kadınlarda az rastlanan bir durumdur fakat antisosyal kişilik problemi olan annelerin çocuk ve eşlerine uyguladıkları şiddet tarzı davranışlarla beraber bu kavram pekiştirilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Tevekkül Nedir?

Vandalizm kavramı daha çok ergenlik döneminde kullanılan alkol, uyuşturucu ve ilaçların etkisiyle kendini göstermektedir. Ek olarak kokain kullanan ergenlerde %60’a yakın vandalist davranışlar tespit edilmiştir. Özellikle de ekonomik düzeyi düşük olan ve okul çağında olan gençlerde sıkça karşılaşılır.

Kentsel toplumlarda farklı şekillerde ortaya çıkan Vandalizm, ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda paylaşılan durumları net olarak ifade etmiştir. Yapılan araştırmada hırsız ve Vandalların ilk olarak yaşlı insanlara saldırılarının arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca San Francisco’daki demiryollarına son zamanlarda vandalist saldırıların arttığı bildirilmektedir. Nörolojik bir rahatsızlık olarak bilinen Tourette Sendromu’na yakalanan insanlarda da vandalist davranışlar olduğu kanıtlanmıştır.

Genç nüfusta daha çok rastlanan Vandalizm, güncel ve toplumsal bir sorun olarak geçerliliğini korumaktadır. Ayrıca suç işleme oranının Vandal gruplarda artmasının sebebi, ergenlik döneminde yaşanan hızlı fizyolojik gelişmelere bağlı olarak açıklanmaktadır. Bu yüzden vandallığın bir topluma hüküm sürmemesi için özellikle de adölesan dönemde sevgi, eğitim, ilgi ve şefkat gibi değerlerin bireylere aşılanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Nirvana Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. vandallar benim bildiğim kadarıyla orta çağ da hüküm süren bir kavimin de adıdır. Oldukça yağmacı bir kavim oldukları için günümüzde ortalığı yakıp yıkanlara vandal ve Vandallık diye bahsedilmektedir. Bir bilgi daha vereyim sanırım konar göçer şeklinde bir kabileydi vandallar ve yerleşik toplumun tam tersine hareket edip yerleşkeli toplumları talan ederdi.. Umarım doğru biliyorumdur 🙂 Bu arada bilgiler için çok teşekkürler. 🙂