İlginizi Çekebilir
jüpon
 1. Ana Sayfa
 2. Kadın
 3. Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis

Varis Nedir: Daha çok bacaklardaki toplardamarların, deri altında kıvrımlar yapması ve genişlemiş bir şekilde bulunması durumuna varis denir. Varis bayanlarda sıklıkla görülen bir problemdir. Bununla beraber varisin ilk sürecinde damarlar genişler ve büyük damar oluşumları gözlemlenebilir. Görüntü rahatsızlığı veren bu durum bir süre sonra ciddi ağrıları beraberinde getirmektedir.

Varis Kelime Anlamı

Toplardamar genişlemesi, ordubozan.

Örnek Cümle: “Varis ağrıları yüzünden on dakikadan fazla ayakta duramıyordu.” – E. Şafak (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Genel tanımıyla bir toplardamar rahatsızlığı olan varis, bacak dışında vücudun farklı bölgelerinde de görülebilmektedir. Vajina bölgesi, göğüs bölgesi, yumurtalıklar, anüs bölgesi, el ve kollar, göz çevresi ve burun çevresinde varis rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

1.Anüs Bölgesinde Ortaya Çıkan Varisler

Bu bölge toplardamarların en fazla bulunduğu bölgelerden biridir. Anüsteki toplardamar sistemleri bir ağa benzetilebilir. Birbirleriyle bağlantılı olan toplardamarlar, kan basıncının artmasıyla beraber yapısal anlamda değişikliğe uğrar ve halk arasında basur adı verilen hemoroit hastalığına neden olur. Ayrıca anüs bölgesindeki toplardamarların belirgin hale gelmesiyle birlikte kanamalar da gözlemlenebilmektedir.

2.Vajina Bölgesinde Ortaya Çıkan Varisler

Vajina bölgesinde de oluşabilen varisler daha çok hormonların artmasıyla ortaya çıkabilir. Ayrıca pelvik bölgesinde toplardamarın kan akışını bozan durumlar ve dışarıdan bu bölgeye baskı yapılması, varislerin oluşumuna davetiye çıkarabilmektedir.

3.Yumurtalık Kesesinde Varis Oluşumu

Yumurtalık kesesindeki varis oluşumu, testisin içinde yumuşak bir kütle şeklinde belirebilir. Ağrısız olan bu varis türü zaman içinde büyüyebilmektedir. Ayrıca ilerleyen süreçlerde kısırlığa neden olabilmektedir.

4.El ve Kol Varisler

Toplardamarların kol bölgesinde genişlemesinin farklı sebepleri vardır. Bu sebepler arasında en önemli durum, göğüs kanseri tedavilerinde uygulanan yöntemlerdir. Işın tedavisi veya koltuk bölgesine yapılan girişimler, kol varislerini meydana getirebilir. El varisleri ise daha çok yaşlanma ile ortaya çıkar.

5.Göğüs Bölgesi Varisleri

Bayanların göğüs bölgesindeki toplardamarlarda belirginleşme yaşanabilir. Göğüs bölgesine yönelik olarak gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler ile beraber hormon tedavileri, göğüs bölgesi varislerini ortaya çıkarabilmektedir.

6.Göz ve Burun Çevresi Varisleri

Göz çevresinde ortaya çıkan toplardamarlar çoğu zaman göz varisi olarak değerlendirilmektedir. Fakat vücudun yapısı gereği toplardamarlar çoğu zaman belirgin hale gelebilir. Bu anlamda estetik açıdan rahatsızlığını dile getiren çok sayıda insan vardır.

Burun çevresinde de varis oluşumu gözlemlenebilmektedir. Burun çevresi, toplardamarların fazla olduğu bölgelerden biridir. Bu yüzden burun dış yapısında bu tür damarların oluşumu gözlemlenebilir. Hem göz hem de burun çevresi varislerinde kılcal damar tedavisi ile radyo frekans uygulaması kullanılabilmektedir.

Varis Oluşumunun Nedenleri

Varise neden olan faktörler oldukça çeşitlidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Uzun süre ayakta durmak
 • Gebelik
 • Şişmanlık
 • Doğum kontrol hapları
 • Dar giysiler tercih etmek
 • Genetik faktörler
 • Kabızlık
 • Hormon tedavileri

Toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşabilen varislerde kan, sürekli olarak geriye kaçar ve toplanmaya başlar. Bu durum damardaki basıncın artmasına neden olur. Ayrıca zaman içinde damar genişlemesi artarak kıvrımların oluşmasına sebep olmaktadır. Yukarıda sıraladığımız nedenlerle beraber varisin belirtilerinin de bilinmesi gerekmektedir.

Varis Oluşumunun Belirtileri

Varis probleminde pek çok bireyde bacak ağrısı gibi şikâyetler oluşmayabilir. Ayrıca yine başlangıç sürecinde herhangi bir belirti de olmayabilir. Problem oluşturan asıl varislerin daha büyük toplardamar sorunlarını beraberinde getirdiği bilinmektedir. Genel olarak ortaya çıkan belirtiler ise şu şekildedir;

 • Damarların kıvrımlı bir hal almaya başlaması
 • Bacak damarlarında belirginleşme durumu
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 • Sıcaklık ve yanma hissi
 • Kramplar
 • Varis damarında ağrı
 • Ayaklarda ağırlık
 • Uyuşma
Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Spiral Nedir?

Bu belirtiler arasında ağrı en çok yaşanan sorunlar arasındadır. Daha çok dizlerin alt bölümünden başlar ve tüm bacağı etkileyebilir. Tek bir noktada ağrı yaşanıyorsa, varisle bağlantılı olma durumu çok azdır.

Aynı şekilde ayaklardaki ağırlık hissi ile beraber varis damarında ağrı yaşanabilir. En çok da bayanların adet öncesi dönemlerinde varis damarında ciddi ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Kaşıntı sadece varisli bölgelerde yaşanmaktadır. Ayrıca kramplar gece saatlerinde ortaya çıkabilir. Bu belirtilere bağlı olarak huzursuzluk ile beraber yorgunluk problemi ön plana çıkabilmektedir. Diz altında sıcaklık ve yanmalar da oluşabilir ve bu sorunla ilgili ayaklara soğuk kompres yapılması yeterlidir.

Belirtilerle beraber bu rahatsızlığa bağlı olarak oluşabilen şikâyetler şu şekildedir;

 • Bacağın diz altında belirgin yakınmalar meydana gelir.
 • Daha çok akşam saatlerinde bacağın yüksek seviyede tutulması amaçlanır.
 • Şikâyetler sabah saatlerinde çok daha azdır.
 • Sıcak havalarda varis sorunu daha belirgindir.
 • Yürüyüşler yaparak varis ağrıları azalabilir ancak hareketsiz kalınırsa bu ağrılar artmaktadır.

Kadınlarda Varisin Sık Görülme Nedenleri

Kadınlarda varis problemi daha sık görülmektedir. Bunun en önemli nedeni gebelik ve hormonların etkisidir. Hamilelik sürecinde vücutta yaşanan hormonal değişimler ile beraber artan sıvı miktarı, toplardamarlarda bulunan basıncı artırmaktadır. Hormonlar da bu damarların bağ dokusunu gevşetebilmektedir. Ayrıca kullanılan doğum kontrol hapları da toplardamarlarda pıhtıların oluşmasına sebep olur. Bu yüzden varis, kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis probleminin giderilmesinde artık modern ve yenilikçi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler varisin yapısına, nedenine ve boyutuna göre tercih edilmektedir.

1.Cilt Lazeri Yöntemi

Lazer enerjisinin dışarıdan kullanılarak varisin tedavi edilmesini amaçlar. Daha çok yüzeysel kılcal varislerin tedavi edilmesinde kullanılır. Uygulamanın tıp dilindeki adı dermolazer ablasyondur.

2.İğne veya Köpük Tedavisi

Köpük ya da sıvı formda olan özel ilaçların damardan içeriye verilerek varisli damarın büzülmesi amaçlanmaktadır. Tedavinin tıptaki adı skleroterapidir.

3.Radyofrekans Yöntemi

Radyofrekans enerjisi kullanılarak kılcal damarlar tedavi edilir.

4.Damar içi Lazer Tedavisi

Endonevöz lazer ablasyon adıyla tercih edilen bu yöntemde varisli damarlar, lazerle yakılmaktadır. Ayrıca lazer uygulaması damar duvarlarını ısıtarak büzer ve böylece damarın kapanması sağlanabilmektedir.

5.Mini Flebektomi

Küçük cerrahi girişim olarak adlandırılan mini flebektomi, bacaktan varisli damarların çıkarılmasını sağlar.

6.Damar içi Radyofrekans Yöntemi

Günümüzde en çok kullanılan varis tedavi uygulamasıdır. Varisli damarın içine önce özel bir kateter yerleştirilir. Daha sonra damar duvarına radyofrekans enerjisi verilir. Bu enerjiyle beraber 120 derecelik bir sıcaklık ortaya çıkar ve varisli damar büzüşerek kapanır.

7.Açık Damar Tedavisi

Yenilikçi tedavi yöntemi olarak bilinen açık damar tedavisi, ilerlemiş varislerde kullanılır. Tedavi şekli her kişide farklılık gösterebilir.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis problemi tedavi edilmezse varis ülseri ve buna benzer pek çok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Başlangıçta önemsenmeyen varislerin vücuttaki seyri ise şu şekilde devam edebilir;

 • Bireylerin yaşam standartlarında düşüş
 • Varisli bölgede sızlanmalar
 • Uyku kramplarının yaşanması
 • Varisli bölgede ödem oluşumları
 • Varisli bölgede şişlikler
 • Varisli bölgede renk değişimleri
 • Varis ülseri oluşumu

Varis Çorabı Nedir?

Varis problemiyle başa çıkmak için geliştirilen varis çorapları aslında kullanılması tercih edilen ürünler arasındadır. Fakat varis çorabı tedavi edici bir özelliğe sahip değildir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu çoraplar bacakların yapısına göre farklılık göstermektedir. Varis çorabı sadece şikâyetleri azaltmaya yöneliktir. Kadın ve erkekler için değişik şekillerde üretilen bu çoraplar diz üstü, kilotlu ya da diz altı olarak kullanılabilmektedir.

Varis Kremleri

Varis kremleri, dışarıdan uygulanan bir yöntemdir. Bu yüzden cildin sadece üst seviyesindeki bölgelerde etkili olmaktadır. Ayrıca bu kremler cildin görüntüsünde değişiklik yapar. Yani varisli bölgenin derin tabakalarına ulaşamadığı için etkilerinin çok az olduğu bilinmektedir. Varis kremleri içeriğindeki maddeler sayesinde sadece yakınmaları azaltabilir. Bu yüzden genel tedavi yöntemlerine başvurmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Lohusa Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. 2 sene önce

  Görüntü açısından çok çirkin bişe bu varis eczanelerde de çorapları satılıyor hem güzel görünmesi hem de varise iyi geldiği söyleniyor ama bilmiyorum