İlginizi Çekebilir
morfin nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Vintage Tarz Nedir?

Vintage Tarz Nedir?

Vintage Tarz Nedir?

Vintage giyim tarzı nedir? Sorusuna verilebilecek en iyi cevap eski modanın tekrarlamasıdır. Geçmiş dönemlerde moda olarak giysiler yaklaşık bir 30 yılda tekrar ortaya çıkıp yeni moda haline gelmektedir.

Vintagenın kullanımı genelde 20-30 yıl arasında yer alan Giyim, araba, moda gibi ürünler için kullanılan bir terimdir. Vintage modası eski modanın olduğu gibi günümüzde yansıtılması değil bugünün üzerinde yeni modern hayata uygun şekilde değişimler yapılarak günümüze uygun bir hale getirilmesidir. Eskiden moda olan her kıyafet vintage olarak nitelendirilemez. Yani günümüzün tarzı ile geçmişin görüntüsüne sahip olma şekli de diyebiliriz.

Vintage İçin Uygun Parçalar Ne Şekilde Kullanılmalıdır

Elimizde bulunan kumaş parçaları ile çok rahat bir şekilde Vintage tarzı kombin yapabilirsiniz. Kot bir pantolon ile ipek bir bluz çok rahat bir şekilde birbirine uydurulabilmekdedir. Eskinin modalardan bir tanesi de uzun etek ile beyaz tişörtün beraber giyilmesidir. Günümüzde kullanılan beyaz tişört ile eskiyi andıran güzel bir görüntü ortaya çıkarabilir.

Buradaki asıl amaç eski modanın ruhunu yansıtabilmektir. Günün modası her zaman geçmişim modasından ilham alarak yenilenmektedir.

Hangi Ürünler Vintagedir

  • Sahip olduğu yılın moda tasarımına uygun olması gerekmektedir
  • Kendine has bir tarzı eski zamanların ruhunu gösterebilecek bir potansiyele sahip olması gerekir
  • Kullanıldığı yıllarda popüler bir tarz yaratabilmiş bir özelliği olması gerekmektedir

Birçok mağaza reyonlarında sadece vintage ürünleri satışa sunulmaktadır. Son zamanlarda ünlü tasarımcılar vintage ürünlerine büyük bir önem verip modellerin ya da oyuncuları giymesi için uygun görmüşlerdir.

Eski tasarımlar her ne kadar yeni tasarımlar ile farklı görülse de yeni tasarımların çoğu eski tasarımlardan esinlenerek yapılmaktadır.

Vintage ürünleri satan mağazaları geldiğiniz zaman, büyük yakalı gömlekler, bluzlar, İspanyol paçalar, düğmeli vatkalı ceketler gözünüze hemen çarpacaktır. Vintage için kullanılan bir diğer yanlış mana ise ikinci el ürün olarak düşünülmesidir. Her ikinci el ürün vintage değildir. Bir ürünün vintage olabilmesi için gerekli şartlara sahip olması gerekir. Eski zamanlarda moda değerine sahip olmayan ürünler vintage olarak nitelendirmek kesinlikle doğru olmayacaktır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İkona Nedir? Hıristiyanlıkta İkona Çeşitleri Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Ofansif Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap