İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Yakamoz Nedir?

Yakamoz Nedir?

Yakamoz nedir? Yakamoz ne zaman oluşur? Yakamoz nasıl oluşur? Gibi soruların ayrıntılı cevaplarını bu makalemiz de bulabilirsiniz.

Yakamoz, ışık saçan bir deniz canlısıdır. Çoğu insan yakamozun ay ışığının denize yansıması olarak bilir. Ancak işin aslı bu şekilde değildir. Noctiluca Scintillas adlı tek hücreli deniz canlılarının temas ettiği an ışık saçma eğilimidir. Halk arasında ateş böceği olarak söylenebilir. İki canlı birbiri ile aynı özelliklere sahip olmasıyla birlikte ayrıdır. Işık saçmaları biyolojik olarak çok özel bir durumdur. Planktonlar mikroskop ile görülebilir. Planktonlar eğer bir araya gelirse ortaya yakamoz görüntüsü ortaya çıkar. Yakamozu net bir şekilde görmek için şehir ışıkları veya ay ışığının doğal ışık kaynağını bastırmaması gerekmektedir. Denizde bir ışıldama oluştuğu anda ortaya muhteşem manzaralar çıkar ve sanki denizin ortasında lamba yanıyormuş hissine kapılınır.

Yakamoz Ne Zaman Oluşur?

Yakamoz ay ışıklarından oluşmaz ve ne zaman çıkacağı belli olmayan bir ışıma türüdür. Deniz üzerinde bir canlı sürüsü planktonlara ne zaman çarpacağı belli olmaz ve yakamoz ne zaman oluşur sorusuna cevap verilemez derecede belirsiz bir durumdur. Balıkçılar yakamoz oluştuğu sırada balıkların korkmaması adına bazı ışık kaynakları ile yakamoz ışığını öldürür. Yakamoz ışığını öldürerek balıkları daha kolay yakalama imkanı bularak balıkları yakalar.

Yakamoz Nasıl Oluşur?

Yakamoz bazı planktonların bir araya gelmesiyle ışıma oluşturur. Bu planktonlar bazı balık süresine çarparak denizde ışık yanıyor hissi vererek muhteşem görüntüler ortaya çıkarır. Planktonlar denizdeki yosunlar ile beslenirler. Bu bakteriler yosunları bulmakta güçlük çekmezler çünkü denizde yosunlar bolca bulunmaktadır. Denizde ışıma proteinler sayesinde ortaya çıkar. Proteinler canlının mideye benzer bir kesesinde tutulur. Bu keseye her dokunulduğunda parlar ve denizde bir ışık oluşturur. Bu ışıklar planktonların ne kadar çok olduğuyla alakalı uzunca yayılabilir. Denizde parlayan bu ışıkları insanlar tarafından bir görsel şölen olarak görülmektedir. Yakamozun sırrı yani ışıkların parlaması işte bu sebeple oluşmaktadır. Oluştuktan sonra ortaya çıkan doğal ışıkların bu ışıkların dışında oluşması gerekir. Bunun nedeni ay ışığı planktonların yaydığı ışığa göre daha baskın olmasıdır. Bu nedenle herhangi bir lamba, veya ay ışığı o esnada olmaması gerekir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Karikatür Nedir?

Bir önceki yazımız olan Momentum Nedir? başlıklı makalemizde momentum nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap