İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Yandex Nedir?

Yandex Nedir?

Yandex

Yandex nedir: İnternette arama motoru olarak kullanılan ve internet tabanlı servis ve ürün geliştiricisi olarak hizmet sunan şirkete Yandex denir. Rus BT şirketine ait olan bu arama motoru Rusya’da en çok ziyaret edilen arama motorudur. Kazakistan, Beyaz Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde de hizmet vermektedir.

Yandex Ürünleri Nelerdir?

Farklı alanlarda hizmet sunan Rus BT şirketine ait; Yandex, mail, browser, disk ve direct gibi ürünler bulunmaktadır.

Yandex Browser

Firma tarafından Javascript ve C++ programlama dili kullanılarak yazılan ve ücretsiz olarak dağıtılan web tarayıcısına Yandex Browser adı verilmektedir. 2012’nin Ekim ayında yayınlanan bu ürün Mac OS X ve Windows işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Ayrıca bu ürünle indirilen tüm dosyalar Kaspersky virüs programı kullanılarak denetlenmektedir.

Yandex Mail

Yandex tarafından geliştirilen ve ücretsiz bir e-mail servisi olan Yandex Mail, 2000 yılının Haziran ayında kullanıma açılmıştır. Spam koruması sunmakla beraber otomatik olarak spam filtrelemesi yapabilmektedir. Bununla beraber e-mailler virüs taraması yapılarak kontrol edilmektedir.

Yandex Disk

Çevrimiçi depolama hizmeti olarak sunulan Yandex Disk’in ilk sürümü 2012 Nisan ayında sunulmuştur. Ukraynaca, Türkçe, İngilizce Rusça dil desteği bulunmaktadır. Yandex Disk’in sunucularında yer alan dosyaların farklı kullanıcılarla paylaşılması ve depolanması amacıyla kullanılmaktadır.

Yandex Direct

Bu uygulama, içerik reklamı yayınlama ve arama sistemi olarak kullanılmaktadır. Yandex ile beraber farklı sitelerde hizmet ya da ürün arayan kullanıcılara arama konularıyla eşleşen reklamlar bu sistem tarafından gösterilmektedir.

Yandex Haritalar

Bu uygulama ile beraber dünyanın en önemli şehirlerinin uydu görüntülerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca kullanıcıların istediği kurum veya yerler Yandex Harita sayesinde bulunabilmektedir. Uygulamanın sunduğu diğer avantajlar ise şu şekildedir;

 • Kullanıcılar talep ettikleri bölgenin haritasını yazdırabilir,
 • Talep edilen yere yürüyüş güzergâhı, toplu taşıma ya da araç rotası oluşturulabilir,
 • Kullanıcıların favori yerleri kaydedilebilir,
 • Talep edilen bölgenin park yeri ile trafik durumu bilgileri görüntülenebilir.

Yandex Navigasyon

Gelişmiş bir navigasyon uygulaması hizmeti sunan Yandex, diğer uygulamalardan ayrı olarak şu özellikleri beraberinde getirmiştir;

 • Verileri doğru okuyabilmesi
 • Güncel kalması
 • Sesli arama seçeneğinin olması
 • Trafik fonksiyonunun yer alması
 • Günümüzdeki tüm uygulama marketlerinden indirilebilmesi
 • Kurumlar kategorisi sunması
 • Sosyal iletişim şansı vermesi

Ayrıca Yandex Navigasyon uygulaması, tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Yandex Metrica

Herhangi bir internet sitesine sahip olan kullanıcıların, web sitelerine gelen ziyaretçi sayısını görmek amacıyla kullandıkları Yandex Metrica, Google Analytics ile eş değer kategoridedir. Bu uygulama sayesinde sitelerin ziyaret edilme oranı, ziyaretçi sayısı ve ziyaretçiler hakkındaki tüm veriler kontrol edilebilir. Ayrıca bu uygulamadaki raporlar 30 saniyede bir güncellenmektedir ve tamamen ücretsizdir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İHA Nedir?

Yandex Çeviri

Dünyanın en çok konuşulan dilleri üzerinden çift yönlü çeviri hizmeti sunan Yandex Çeviri, ücretsiz uygulamalar arasında yer almaktadır. Kelime ve kelime gruplarının yanı sıra uzun metinler ve web sayfaları, Yandex Çeviri sayesinde kısa sürede talep edilen dile çevrilebilmektedir.

Yandex Toloka

Yandex arama sonuçlarında çıkabilecek istenmeyen içerikleri ortadan kaldırmak için Yandex Toloka kullanılmaktadır. Daha çok internet üzerinden kazanç sağlamak isteyenlerin tercih ettiği bu uygulama ile beraber güvenilir arama sonuçları sunulmaktadır.

Yandex’in İş Modeli Hakkında Bilgiler

Dünya genelinde 100 milyondan fazla kişinin kullandığı Yandex arama motoru, gelirinin büyük bir kısmını içerik reklamcılığından elde etmektedir. İlk önce kullanıcıların arama sorgularıyla eşleştirilen reklamlar daha sonra yayınlanma sürecinde hedef kitleye ulaşmaktadır. Bu yüzden Rusya piyasasında Yandex Dirext uygulaması, en çok kullanılan uygulama olarak tercih edilmektedir.

Yandex, gelirinin yüzde 95’lik kısmını Rusya piyasasından elde etmektedir. Bununla beraber hisseleri 2011 Mayıs ayında halka arz edilmeye başlanmıştır. Kuruluş tarihinden günümüze kadar daha çok inovasyon konusunda gelişim gösteren Yandex ayrıca yenilikçi teknolojileriyle de ön plana çıkmaktadır.

Yandex İlke ve Kuralları

Yandex ilke ve kuralları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Anonim olarak hazırlanan içerik haklarının sınırlandırılması
 • Yazılım sürecindeki dağıtım ilkeleri
 • Yandex firmasının kurumsal iş etiği ve davranış kuralları
 • Yandexarama içeriği ile beraber yetişkinlere yönelik olarak içerikler
 • Yandex’te çıkan aramaların, sonuç bazında sıralama ilkeleri

Anonim İçerik Haklarının Sınırlandırılması: Yandex, kullanıcıların kayıt olma sürecinde kişisel verilerin doğru olarak belirtme zorunluluğunu kullanmamaktadır. Yani Yandex’e üye olan herhangi bir kullanıcı takma isimlerle hizmet almaya başlayabilir.

Yazılım Dağıtım İlkeleri: Bu süreçte yazılım üreticileri, hazırladıkları uygulamaları farklı eklentilerle beraber sunabilmektedir. Ayrıca eklentileri üretmekte olan firmalar kazandıkları parayı yeni ürünler geliştirmek için kullanmaktadır.

Yandex Kurumsal İş Etiği ve Davranış Kuralları: Yandex firmasında gerçekleştirilen tüm çalışmalar genel ahlak kurallarıyla beraber desteklenmektedir. Bu kuralların ihlal edilmesi durumunda yasal açıdan olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

Yandex Arama İçeriği ve Yetişkinlere Yönelik İçerikler: Yandex arama motorunda kullanıcıların yaptığı tüm sorgular, konulara göre uygun sonuçlarla sunulmaktadır.

Yandex Arama Sonuçlarını Sıralama İlkeleri: Genel ilkesi gereği Yandex, sorgunun konusu fark etmeksizin her türlü sonucu kullanıcılara ulaştırmak durumundadır.

Bir önceki yazımız olan Google Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Yandex Google nin en büyük rakibidir 🙂 Şahsen ben Google kullanan biri olarak Yandex in yapmış olduğu yatırımları çok dikkate alıyorum hiçde azımsanacak şeyler değil. Fenerbahçe ve diğer Türk takımlarının birçoğunun sponsorluğunuda yaparak Türk sporuna destek veriyor taktir ediyorum.