İlginizi Çekebilir
Molibden
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Yaşam Nedir?

Yaşam Nedir?

yaşam nedir

Yaşam Nedir: Yaşam, canlıların doğumdan ölüme kadar içinde bulunduğu süreçtir. Açıkça bir tanımı olmamasına rağmen bazı fiziksel ve kimyasal olayların temelini oluşturmaktadır. Felsefi olarak; maddenin özümleme, uyarılabilirlik, üreme, büyüme özellikleri göstermesidir. Yaşam hayvansal ya da bitkisel varlıklarda, tek hücreli ya da çok hücreli organizmalarda vücut bulur.

Yaşamın Sözlük Anlamı

Doğumla ölüm arasında yaşanan süre, ömür, hayat (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Yaşamın Koşulları

  1. Özümleme

Enerji kaynağı ya da yapı elemanı olarak kullanılan besinin organizma tarafından kullanılmasıdır. Bunun tam tersi ise ayrışma olan, yani enerjinin serbest kalmasıyla yüksek moleküllü organik bileşimlerin yalın biçimlere dönüşmesidir.

  1. Üreme

Canlıların yeni bağımsız organizmaları üretme yeteneğidir. Eşeyli ya da eşeysiz olarak iki biçimde gerçekleşebilir.

  1. Büyüme

Besin zincirinde maddelerin artan miktarlarında birikmesi sonucu oluşmaktadır. Anabolizmanın katabolizmadan yüksek olduğu durumlarda meydana gelir. Büyüen organizmada parçalarda boyutsal olarak da genişleme söz konusudur.

  1. Adaptasyon

Canlının kendi çevresine uyum sağlamasıdır ve çevresinde yaşamasına olanak veren bir özelliktir.

  1. Stimulus

Etkiye cevap verme eylemidir. Bir reseptörle uyarılan dokuda oluşan hareket olarak da tarif edilebilir.

  1. Homeostazis

Bir canlının içindeki kararlılığı devam ettirme eğilimi olarak tanımlanır.

Yaşamın Anlamı

Yaşamın anlamı, Platon’a göre bilginin en üst biçimine ulaşmaktır ve bu ‘iyi ideası’ olarak bilinir. İyi şeylerin değerini iyi ideasından aldığı düşünülmektedir. Aristoteles, tüm yeteneklerin ve sorgulamaların, etkinliklerinin seçiminin iyi hedefi olduğu düşünülmektedir. İyinin tüm çabanın amacı olmasının sebebi budur.

Nietzsche hayatın objektif bir anlam içermediğini söylemektedir. Onun için sonsuz tekrar eden bir hiçliktir. Schoplenhaur için ise hayat boş bir şeydir. Hayatı, insanın abartmasıyla yorumlar. Acılarla doludur ve mümkün olan en hafif şekilde geçirmek gerekir. Ludwig Wittgenstein ise, insanın dünyadaki yeri hakkında konuşulabileceğini savunmaktadır. Ancak bu konularda bilimsel bir konuşma yapmak imkansızdır. Terry Eagleton, Wittgenstein’den esinlenerek bu soruyu dilbilimsel eleştiriye açık hale getirir. Bunu ‘İyi kötüden daha mı özdeştir?’ sorusu ile eleştirir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İzolasyon Nedir, İzolasyon Ne Demek?

Jeremy Bentham acı ve hazzı doğanın iki efendisi olarakk görmektedir. İşlevsellik Kuralı göz önünde bulundurularak, insana mutluluğu en çok getiren şey ‘iyi’dir.

Yaşam hakkında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevapları için ilgili kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayınız: Yaşam Nedir?

Bir önceki yazımız olan Sanat Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap