1. Ana Sayfa
  2. Sosyal
  3. Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

Yöneticiler Oryantasyon Sürecine Nasıl Hazırlanmalı?

yöneticilerin oryantasyon sürecine hazırlanması

İşe yeni giriş yapacak olanların ilk iş gününe başlamadan önce çalışma alanlarının yanı sıra bilgisayarının hazırlanması, telefon bilgilerinin belirlenmesi, personel kartının hazırlanması ve diğer işlemler tamamlanmalıdır. Bu süreçte fotoğraflı özgeçmişlerin kurumla paylaşılmasının yanı sıra insan kaynakları tarafından oryantasyon bilgilerinin verilmesi gerekmektedir. Yeni çalışanlara işe başlamadan bir gün önce bu sunumun yapılması çok daha sağlıklıdır. Ayrıca oryantasyon sunumları, toplu işe başlayan gruplar için üst düzey yöneticiler tarafından verilen kapsamlı bir eğitim olmalıdır.

İnsan kaynakları yönetim oryantasyon el kitabı, çeşitli dokümanlar ve eğitim CD’si ile beraber eğitime hazırlanmalıdır. Bazı durumlarda farklı lokasyonlarda çalışan personeller için uzaktan eğitim sürecine başvurulabilir.

Mesleki eğitimlerde genelde yeni çalışanların iş başında öğrendiği bilgileri kolayca uygulaması amaçlanmaktadır. Bununla beraber işe uyum sürecinin kısaltılması hedeflenir. Deneyimin fazlalığı, personelin ilk günlerde yüksek bir performans sağlamasını beraberinde getirmez. Bu yüzden gerekli hazırlıklar söz konusu kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Oryantasyon eğitmeni iş görenlere, hangi bilgiye nasıl ulaşabileceğini açıklamalı ve çalışma ortamından bahsetmelidir. Tüm bunlara ek olarak birim hedefleri anlatılmalı ve personellere sorumlulukları hakkında genel bilgiler verilmelidir. Mesleki oryantasyonda özellikle de iş güvenliğinin sağlanması amaçlandığı için kurum kültürüyle beraber risksiz bir çalışma ortamının sunulması gerekmektedir.

Eğitim sona erdikten sonra iş akışının aksamaması için sosyal kaynaştırma bakımından iş görenlere küçük bir organizasyon yapılabilir. Bu organizasyonlar daha çok diğer çalışanlarla olan birlikteliği artırmak içindir. Ayrıca programlarda açık oturumlar, konferanslar, işitsel ve görsel teknikler ile işletme gezilerine başvurulabilmektedir. Günümüzdeki oryantasyon eğitimleri kurumlarda yapılan işe bağlı olarak 2 ile 6 hafta arasında değişkenlik göstermektedir.

İlgili Yazı

Oryantasyon Nedir?

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitiminin İçeriği Nedir?

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitimi Nasıl Planlanır?

İlgili Yazı

Oryantasyon Programını Geliştirme Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Eğitiminde Yer Alması Gereken Bilgiler

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Uygulanması Süreci

İlgili Yazı

Oryantasyon Programının Denetlenmesi Aşaması

İlgili Yazı

Okullarda Oryantasyon Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır?

İlgili Yazı

Oryantasyonun Yararları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Oryantasyon Eğitiminde Yer Alması Gereken Bilgiler başlıklı makalemizde oryantasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Mecelle Kanunu Tarihçesi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap