İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Zencefil Nedir?

Zencefil Nedir?

Zencefil

Zencefil Nedir: Kamış görünümünde, sadece Malezya ve Hindistan’da yetişen ve zencefilgillerden olan bitkiye zencefil denir. Pek çok hastalığın bitkisel tedavisi için kullanılan zencefil, yemeklerde baharat olarak da tüketilmektedir. Bitkinin kökleri ise ekmek, pasta ve tatlıların yapımında kullanılmaktadır.

Zencefil Kelime Anlamı

  1. Zencefilgillerden, Hindistan ve Malezya’da yetişen, yaklaşık olarak 100 cm yüksekliğinde, kamış görünümünde otsu bir bitki.
  1. Bu bitkiden elde edilen ve baharat olarak kullanılan toz.

Örnek Cümle: “Kocaman duvara sırtını vererek üstüne zencefil ve tarçın serpilmiş salep içerlerdi.” – S.F. Abasıyanık (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Zencefil Tarihçesi

Milattan önce 3000’li yıllardan beri kullanılan zencefil, başlangıçta Hintliler, Çinliler ve Asurlular tarafından baharat ve ilaç olarak tüketilmiştir. Çin kaynaklarında denizcilerin, deniz tutmasına karşı yanlarına zencefil bitkisini aldıkları belirtilmektedir. Tarihsel süreçte pek çok devletin yararlandığı bu bitkinin bazı kaynaklarda, Romalılar döneminde salata olarak tüketildiği ve suya katılarak kaynatıldığı yazılıdır. Son olarak Avrupalı tüccarlar tarafından yaygınlaştırılan bu bitkinin mide hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Zencefil Bitkisinin Özellikleri

Zencefilgillerden olan bu bitkinin boyu 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. Görünümü bakımından kozalağa benzetilen bu bitkinin anayurdu Asya’nın Güneydoğu bölgesidir. Bitkinin bileşiminde uçucu yağlarla beraber fellandron, zingiberol, nişasta ve sineol sitrali bulunmaktadır. Bitki sıvısı yapışkan bir formda olduğu için reçine bakımından zengindir.

Sonbahar aylarında yaprakları solup dökülen zencefil bitkisinin ilk olarak kökleri çıkarılır ve daha sonra yıkanır. Bu sürecin ardından dış kabuğu soyulur ve 1 gece soğuk suda bekletilir. Ardından da güneşte kurutularak kullanıma hazır hale getirilir.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Daha çok kış aylarında çay olarak tüketilen zencefil, farklı yöntemlerle de kullanılmaktadır. Basit olarak hazırlanan zencefil, sıcak bir çay olarak hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlanmadan önce bitkinin kökü yeteri kadar yıkanmalı ve ardından kökü soyularak dilim haline getirilmelidir. Daha sonra su kaynatarak zencefilin üzerine dökebilir ve 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Aynı şekilde süt katarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil çayının pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir ancak bu çay ile ilgili bilinmesi gereken bazı durumlar da vardır. Bunlar;

  • Gebelik sürecinde zencefil çayı tüketilmeden önce doktordan onay alınmalıdır.
  • Çayın ısıtıcı etkisinin artırılması amacıyla az miktarda kırmızı biber ilave edilebilir.
  • İltihaplı cilt problemi yaşayanlar, safra taşı veya ülser gibi sorunları olanlar, zencefil çayı tüketmemelidir.
  • İltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçlarla kolayca etkileşim haline girebilen zencefil çayı, aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Zencefilin Yararları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri tüketilen zencefilin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Günümüzde bitkisel ilaç olarak da kullanılan bu bitkinin şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Yüksek vitamin ve uçucu yağlar içermesi nedeniyle kullanıma uygundur. Ayrıca içeriğindeki maddeler; Demir, sodyum, kalsiyum, fosfor, B3 ve B6 vitamini, magnezyum ve potasyum olarak sıralanabilir.

Zencefilin sağlığa yararlı olduğu, ilaç sektöründe kullanılması sayesinde açıklanmaktadır. Bununla beraber birtakım hastalıklarda kısa zamanda sonuç alabilmek için tüketilebilir. Zencefilin sağlığa olan faydalarını ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1.Mideye Olan Yararları: Kusma ve mide bulantılarına karşı zencefil kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca pankreas ve mide enzimlerini uyarıcı bir özelliğe sahiptir.

2.Soğuk Algınlığına Yararları: Tarihsel süreçte gribe ve soğuk algınlığına karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca parçalanmış iki yemek kaşığı kadar zencefilin gribe karşı çok iyi geldiği kanıtlanmıştır.

3.Hazım Konusundaki Yararları: Mide rahatsızlıkları için tüketilen zencefil aynı zamanda hazmı desteklemektedir. Çünkü midedeki gıda emilimini artırarak mide ağrılarına karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Regl Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

4.İltihap ve Ağrılara Karşı Yararları: Genel iltihap ve ağrıları azaltıcı etkisi olan zencefil doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir.

5.Solunum Yollarına Yararları: Zencefil, solunum yolu rahatsızlıklarını doğal olarak tedavi etmektedir. İlk olarak, sürekli öksürme sorunuyla karşılaşan bireyler, zencefil tüketerek bu probleme karşı tedbir alabilir. Ayrıca ciğerleri genişleten zencefil, daha rahat bir şekilde nefes alışverişini sağlar. Doğal bir balgam söktürücü olması nedeniyle de balgamların dışarı atılmasını kolaylaştırır.

6.Kansere Karşı Yararları: Zencefil, kolon kanserinin önlenmesinde ciddi bir rol oynar. Ayrıca yumurtalık kanserinin tedavisine destek olmaktadır. Özellikle de toz zencefil tüketimi, yumurtalık hücrelerini yok eden kanser hücrelerine karşı vücuda direnç sağlamaktadır.

Zencefil bitkisi, sıralanan bu yararlarıyla beraber kusma ve bulantıya karşı çok iyi gelmektedir. Özellikle de hamilelik döneminde bu tür sorunlarla karşılaşabilen anne adaylarının zencefil tüketmesi gerekebilir. Elbette bu tüketim, doktor tavsiyesiyle birlikte gerçekleşmelidir.

Zencefilin kana olan yararları da bulunmaktadır. İçeriğindeki maddeler sayesinde kan akışını hızlandıran bu bitki titreme, ateş ve aşırı terlemeyi önleyebilmektedir.

Zencefil Çayının Yararları

Bitkinin çay olarak tüketilmesi sonucunda da vücuda birçok konuda yarar sağlayan zencefil, hastalıkları önleme ve tedavi süreçlerinde oldukça etkilidir. Bu konudaki tanımlamalar, aşağıdaki gibi yapılmaktadır.

1.Bağırsak Sendromu: Bağırsak sendromu yaşayan kişilerin tükettiği yemeklerin yanında zencefil çayı içmesi tavsiye edilmektedir.

2.Kanser: Zencefil çayı ile ilgili yapılan pek çok araştırma, kanserli hücreleri yok ettiğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle de yumurtalık hücrelerini öldüren kanser hücrelerine karşı kalkan görevi görmektedir.

3.Sindirim Sistemi: Hazım ve sindirim sorunu olanların zencefil çayı tüketmesi önerilmiştir. Bununla beraber kilo vermek isteyen bireyler de doktor kontrolünde zencefil çayı tüketebilmektedir.

4.Alzheimer Hastalığı: Düzenli olarak zencefil çayı tüketmenin, Alzheimer hastalığına iyi geldiği açıklanmıştır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra kasları rahatlatan zencefil çayı ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bununla beraber insanlarda sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Zencefilin Yan Etkileri

Zencefil, bazı rahatsızlıklara sahip olan bireylerde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Bununla beraber aşırı tüketiminde de birtakım sağlık problemleri yaşanabilir. Zencefilin yan etkileri, aşağıdaki başlıklar altında incelenmektedir.

1.İshal: Zencefil, aşırı tüketildiğinde ishale neden olur. Bunun sebebi ise, dışkı ve yiyeceklerin bağırsaklardan zencefil sayesinde hızlı geçiş yapmasıdır.

2.Adet Kanamasında Artış: Hamilelik sürecinde olan anne adaylarında mide bulantısını azaltan zencefil, aşırı tüketildiğinde düşük yapma riskini artırdığı gibi âdet kanamasının artmasına neden olabilmektedir.

3.Kalp Sorunları: Yüksek dozda tüketilen zencefilin kalp rahatsızlıklarını artırdığı bilinmektedir. Özellikle de tansiyon ilacı kullananlar, düşük tansiyonla karşılaşabilir. Kalpte ise düzensiz atışlar meydana gelebilmektedir.

4.Kan Şekeri: Şeker hastalığının tedavisine yardımcı olan zencefil, diyabet ilaçlarıyla beraber alındığında kan şekerini düşürebilmektedir.

5.Şişkinlik ve Gaz Problemleri: Zencefil çayı bazı insanlarda sindirim problemlerini beraberinde getirebilir. Bununla beraber üst sindirim sistemini etkileyerek gaz oluşumuna sebep olmaktadır.

6.Baş Ağrısı: Safra salgısını uyarıcı özelliği bulunan zencefil, aç karnına tüketildiğinde mide rahatsızlıkları ve baş ağrısını tetiklemektedir. Mide üzerinde ayrıca ekşimeye neden olur.

7.Tahrişler: Zencefilin en yaygın alerjik etkisi, deri döküntüsüne sebep olmasıdır. Ayrıca cilt kızarıklığı, gözlerde kaşıntı ve iltihaplanmaları da beraberinde getirebilir.

Zencefil bitkisi hem çay hem de direkt olarak kullanıldığında bu tür yan etkilere neden olabilmektedir. Birçok ilaçla etkileşime girebildiği için kullanımından önce mutlaka doktor tavsiyelerine göre hareket edilmelidir. Ortaya çıkan yan etkilerin temel nedeni, reçeteli ilaçlarla kolay bir şekilde etkileşime girmeleridir.

Bir önceki yazımız olan Vejetaryen Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bunun dışında bi zencefil daha var oda Avrupa Yakası izleyenler bilir Burhan Altıntop 2 tekereli bi alete biniyordu anında adı zencefildi bu paylaşımı görünce aklıma geldi bende paylaşmak, o yılları hatırlayıp hatırlatmak istedim 🙂