İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Zeytin Dalı Nedir?

Zeytin Dalı Nedir?

Zeytin dalı

Zeytin Dalı Nedir: Uluslararası düzeyde kabul görmüş anlamıyla barışın simgesidir. Zeytin dalının yakın tarihteki ve  günümüzdeki anlamı daha çok barışı sembolize etmek üzerinedir. Bu kavram tarihte, sağlığı ve bilgeliği temsil eder. Barışı simgelediğine dair bilgiler daha çok antik çağlarda yaşanan olaylar ile örneklendirilmiştir.

Zeytin Dalı Kelime Anlamı

  1. Zeytin ağacının dalı.
  2. Barışın simgesi. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Zeytin Dalı Neden Barış Simgesi?

Zeytin dalının tarihçesi çok eskiye dayanmaktadır. Bununla beraber birçok rivayette de bu simgeye değinilmiştir. Kutsal kitapların yanı sıra Gılgamış Destanı’nda da yer alan zeytin dalı aynı zamanda Büyük Tufan rivayetlerine de konu olmuştur. Rivayete göre Nuh Peygamber, büyük tufanın yaşandığı zamanlarda, tufanın bitmesinin ardından beyaz bir güvercin uçurmuştur. Bu güvercin bir süre sonra ağzında zeytin dalıyla geri dönmüştür. Sonuç olarak Nuh Peygamber bu durumdan dolayı tufanın bittiğini anlar. Bu efsane, Allah’ın gazabının sona erdiğini ve yine Allah’ın insanları affettiğini anlatmaktadır.

Dini olarak rivayet edilen bir diğer olay, Hz. Âdem hakkındadır. Hz. Âdem ölmeden önce Allah’tan bağışlanma dilemiş ve bu bağışlanma için oğlu Şit’e görev vermiştir. Şit, cennet bahçesinde bulunan kötülük ve iyilik ağacından 3 adet tohum alarak Hz. Adem’e vermiştir. Hz. Âdem öldükten sonra bu tohumların yeşerdiği ve zeytin ağacını meydana getirdiği rivayet edilmiştir. Zeytin ile beraber servi ve sedir ağaçları da yeşerip büyüdüğü için bu ağaçlar kutsal sayılmıştır.

Yunan mitolojisinde de yer alan zeytin dalı, Athena’nın zafer simgesidir. O dönemlerde bereket ve bolluğu ifade eden zeytin dalı, milattan önce 5. yüzyılda Aristophanes’in ‘Barış’ adını verdiği oyunda da geçmektedir. Bu oyunda zeytinin son derece değerli olduğunu ve barışı simgelediği belirtilmiştir.

Ünlü felsefeci Aristoteles, milattan önce 384 ile 322 yılları arasında zeytin ağacını çok daha kapsamlı bir şekilde ele almıştır. İzmir’de doğan Homeros ise zeytin yağını ‘sıvı altın’ şeklinde adlandırmıştır. Atinalı bir devlet adamı olan Solon ise zeytin ağaçlarının korunmasına yönelik olarak tarihteki ilk kanunu çıkaran kişidir. Helenistik çağa bakıldığında da zeytin ağacının bu nedenlerle kutsal sayıldığı görülmektedir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Cam Nedir?

Hristiyanlığın ilk dönemlerinde zeytin dalı huzurun simgesi olarak bilinmektedir. Hristiyan inanışına göre beyaz güvercinin ruhtaki huzuru simgelediği belirtilmektedir. Bu süreçten sonra güvercinin dinsel olarak kullanımı ortadan kalmış ve direkt olarak barış sembolü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zırnık Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. bu açıklamanın dışında bir de ben bilgi paylaşımı yapayım, Zeytindalı Türkiye Cumhuriyetinin 2018 Ocak ayında Suriyenin kuzeyinde bulunan terörist gruplara karşı başlattığı askeri harekat ve operasyona verilen addır. Harekat bölge barışını temsil ettiği için zeytindalı ismi verilmiştir.