İlginizi Çekebilir
Lahit Nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Zirkonyum Nedir?

Zirkonyum Nedir?

zirkenyum

Zirkonyum elementi, ilk olarak 1789 yılında Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilen, sembolü Zr, atom numarası ise 40 olan kimyasal bir elementtir. 1824 yılında Jons Jakob Berzelius tarafından izole edilen zirkonyum, adını Pers toplumu tarafından Zargun diye bilinen ve yine bu toplumun dilinde altın gibi anlamına gelen zirkon metalinden almıştır.

Zirkonyum yapı itibarıyla hafniyuma ve biraz da titanyuma benzemektedir. Görünüşü parlak ve gri-beyaz renkte olan zirkonyum kuvvetli bir geçiş metali olarak bilinmektedir. Zirkonyumun oluşumunda zirkonyum dioksit ve zirkonosen diklorür gibi inorganik ve organometalik bileşikler etkili olmaktadır. Bunların yanı sıra üçü stabil olan beş izotoptan oluşmaktadır.

Zirkonyum Nasıl Üretilir?

Zirkonyum elementinin üretimi, titanyum mineralleri arasında olan ilmenit ve rutilin ile kalay madenciliğinin bir yan ürünü olarak üretilmektedir. Özellikle deniz kıyı sularından toplanan zirkon yatakları, daha hafif malzemeleri çıkarmak için spiral konsantratörler tarafından ayrıştırılır. Ayrıştırılanlar plaj kumunun doğal bileşenleri olduğu için denize geri gönderilir. Manyetik ayırma sayesinde titanyum cevherleri ilmenit ve rutil çıkarılarak zirkonyum elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Oda sıcaklığında katı formda bulunan zirkonyumun görüşünü parlak beyazımsı ve grimsi bir renktedir. Dövülebilen ve genleşme özelliği bulunan bir metal olmasının yanı sıra saflığının az olması halinde sert ve kırılgan olabilmektedir. Toz formuna getirildiğinde çok ciddi bir yanıcı element olan zirkonyum katı durumdayken daha az yanıcıdır. Tuzlu sulara, asitlere ve alkalilere karşı oldukça güçlüdür.

Zirkonyum Kullanım Alanları Nelerdir?

Zirkonyum elementinin kullanım alanları, çoğunlukla yüksek dereceli uygulamalarda bileşen olarak kullanılmaktadır. Kimyasal tehlikelere refrakter özellik göstermesiyle alaşım maddesi olarak kullanılan elementlerden biridir. Zirkonyum günümüzde en çok cerrahi aletler, hafif filamentler ve saat kutuları gibi dış etki gören ortamlara maruz kalan malzemelerde alaşım maddesi olarak kullanılır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  İslamofobi Tarihçesi

Yanan zirkonyum fotografik flaş ampullerinde ışık kaynağı olarak kullanılır. Diş implantları ve kronlar, diz ve kalça protezleri gibi biyomedikal uygulamalarda zirkonyum en çok tercih edilen elementlerden biridir. Dayanıklı olmasından dolayı diş kaplama işlemlerinde de en çok kullanılan elementlerdendir.

Bir önceki yazımız olan Alfa Lipoik Asit Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap