İlginizi Çekebilir
Kaniksama
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Zırnık Nedir?

Zırnık Nedir?

zırnık

Zırnık Nedir: Çok değersiz olan bir şeyin önemsiz parçasına zırnık denir. Zırnık ayrıca bir ot türü olarak bilinmektedir. Farsça bir kelime olan zırnık, yerbiliminde; kütle halinde olan kırmızı ve turuncu renkteki Arsenik mineralinin halk arasındaki adı olarak kullanılmaktadır.

Zırnık Kelime Anlamı

  1. Herhangi bir şeyin en küçük, işe yaramaz ve önemsiz parçası.

Örnek Cümle: “Bizde zırnık kalmadı.” – H. R Gürpınar

  1. Kimya biliminde Arsenik. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

“Zırnık Koklatmamak” Deyimi

Zırnık kelimesi üstlendiği anlam itibariyle deyim olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir maddenin çok az da olsa paylaşılmadığı anlamına gelen ‘zırnık bile koklatmamak’ ayrıca hiçbir şey vermemek anlamında günümüzde kullanılmaya devam edilmektedir.

Örnek deyim: “Karın, kaynanan, çocukların hepsini yiyip sana zırnık koklatmazlar.” – H. R. Gürpınar

Zırnık Otu

Osmanlı döneminden günümüze kadar kullanımı devam eden zırnık otu halk arasında hamam otu olarak da bilinmektedir. Limon sarısı bir rengi olan bu ot ayrıca zehirlidir. Çünkü içeriğinde arsenik sülfür metali barındırır. Daha çok istenmeyen tüylerin yok edilmesi için kullanılan zırnık otunun ilk uygulaması, kumaş renklendirme işlemi olmuştur.

Zırnık Otu Nasıl Kullanılır?

Dikkatli bir şekilde kullanılması gereken zırnık otunun insan vücuduna bazı zararları vardır. Bu ot sadece istenmeyen tüyler için kullanılacak ise ota dokunurken eldiven kullanılmalıdır. Ayrıca zırnık otunun 5 dakikadan fazla vücut üzerinde kalması sakıncalıdır.

Cilt üzerinde uzun süre kalması durumunda tahribata neden olan zırnık otu, tüylere masaj yardımıyla sürülür ve kısa bir süre beklendikten sonra bol su ile yıkanır. Sadece tüy köklerine sürülerek tercih edildiğinde daha etkili sonuçlar ortaya çıkar. Günümüzde bu tür kullanımlar için zırnık otu yağı ve zırnık otu kremleri üretilmiştir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Çakra Nedir?

Zırnık Otunun Kullanım Alanları

Zırnık otunun farklı türleri vardır. Beyaz renkte olanları saç çıkarmak için, kırmızı renkli olanları hat sanatında mürekkep ve gri renkli olanı ise tüy dökmek amacıyla kullanılmaktadır. Saç çıkarmak için tercih edilecek otun tozu önce vazelinle karıştırılır ve ardından saç diplerine sürülür. 5 dakikayı geçmeden saçların yıkanması gerekmektedir.

Zırnık otu aslında kimyasal bir madde olarak kabul edilmektedir. Çünkü bileşeninde arsenik bulunmaktadır. Bu sayede kibrit yapımında ve deri tabaklama işlemlerinde de kullanılmaktadır.

Bu otun toz hali havayla temas ettiği zaman ortaya rahatsız edici bir koku çıkar. Bunun nedeni ise zırnık tozunda yer alan sülfürün hava ile temasa geçmesidir. Ek olarak otun tozu, iç yağı ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilip vücuttaki egzama ve diğer yaralar için kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Şövale Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. vay be sayenızde zırnık bile kadar değerin yok lafının anlamını şimdi anlamış oldum hep merak ederdim 😀 teşekkürler onedir.net