İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Zombi Nedir?

Zombi Nedir?

zombi nedir

Zombi Nedir: Hemen hemen tüm kültürlerde karşımıza çıkan ve bir hortlak türü olarak bilinen zombi, aslında Haiti kültürüne aittir. Korku ve kurgu yapıtlarında sıkça yer alan bu kavram 1930’lu yıllardan günümüze kadar kullanılmaya devam edilmektedir. Kurgu ve tanım bakımından değişikliğe uğrayan zombiler aslında canlandırılmış ceset anlamına gelir. Hazırlanan bir kurguya göre ise zombi kıyametinin gerçekleşeceğine ve dünyanın bu cesetlerle istila edileceğine inanılmaktadır.

Zombi Kelime Anlamı

Hortlak. Uykusuzluktan, yorgunluktan serseme dönmüş kimse. (Kaynak: TDK Türkçe Sözlük)

Zombi Kültürü

Zombi efsaneleri, hikâyeleri ve ürünleriyle hayal gücünü artırmış olan kültürler, popüler anlamda bu kavramı ele almaktadır. Başlangıçta son derece basit bir köy inancı olarak ortaya çıkan zombiler, düşünceye göre çağdaş dünyaya yayılacaktır. Dünyadaki pek çok filme konu olan zombi istilası, dünyanın kaynaklarının sona ermesiyle başlayacaktır.

Gerçek Zombi Virüsü Var mı?

Zombilerin nereden geldiği bilinmeyen bir virüs yoluyla çoğalabileceği belirtilmektedir. Bu konuyla ilgili pek çok komplo teorisi üretilmiştir. Bazı araştırmacılar, virüsün ABD’deki bir yer altı üssünde üretildiğini savunmaktadır. Bazıları da virüsü illüminatiyle bağdaştırmaktadır.

Zombi virüsü, insanların düşünme yetisinin yok olmasına neden olur. Ayrıca sürekli su ve tuz isteğini artırır. Bu yüzden zombiler, tek canlı hedef olarak insanları ve hayvanları tercih etmektedir.

Zombi İstilası Gerçekleşebilir mi?

2011 Temmuz ayında, Atlanta’daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, resmi internet sitesinde sel, kasırga ve deprem gibi felaketlere karşı bölge insanlarını uyarmanın yanı sıra zombi istilasına da hazır olunması gerektiğini aktarmıştır. Bu duyuruyla beraber pek çok bilim adamı araştırma yapmaya başlamış ve çok sayıda makale yayınlamıştır.

Leicester Üniversitesi’nde yapılan bir analiz sonucunda, zombilerin günde sadece bir insana virüs bulaştırma ihtimalinin %90 oranında olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla beraber bir zombinin hiçbir şey yemeden 20 gün kadar yaşayabileceği hesaplanmıştır.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz:  Pesimist Ne Demek?

Bilim adamları, olası bir zombi virüsü salgınında insanlığın ne kadarlık bir süre içerisinde yok olacağını da açıklamıştır. İngiliz bilim adamları bu konuda çeşitli varsayımlarda bulunmuştur ve salgının 100. gününde 270 kadar insanın hayatta kalacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu varsayımda, hastalık kapacak her insanın aynı gün içinde sadece 1 kişiyi ısırması yeterlidir. Günümüz dünya nüfusuyla kıyaslandığında, veba hastalığından kaybedilen insan sayısından çok daha fazla kayıp yaşanacağı belirtilmektedir.

Zombiler Hakkında Şaşırtan Gerçekler

Zombi denildiğinde akla ilk gelen şeyin ceset yiyen yaratıklar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu tür durumlara sadece filmlerde rastlanılacağı düşünülüyor. Konuyla ilgili olarak, zombiler hakkında şaşırtan bazı gerçekler vardır. Bunlardan ilki, Oxford’un resmi İngilizce sözlüğünde zombi kelimesine yer verilmesidir. Ruhsuz ceset anlamına gelen zombi kelimesi, sözlüğe 1819 yılında eklenmiştir.

Zombi kavramının Haiti kültüründen gelmesiyle beraber bölgede bu terim, yılan tanrısı anlamına gelmektedir. Yine bu kültüre göre zombiye tuz yedirilmesi, onun tekrar mezarına dönmesini sağlar.

Live Science dergisinin gerçekleştirdiği bir araştırmada, dünya üzerinde yaşanacak bir zombi istilasında, en güvenli bölge olarak Avustralya seçilmiştir.

Zombilerle ilgili şaşırtan bir diğer gerçek ise Pentagon’da yapılan zombi planlarıdır. Foreign Policy dergisine göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, olası bir zombi istilasına karşı 2011 yılında bir plan hazırlığı çalışması gerçekleştirmiştir. Bu planda zombi virüslerinin insanda meydana getirebileceği etkiler ve sonuçları araştırılmıştır.

Günümüzde zombi virüsü ve etkileriyle ilgili herhangi bir araştırmanın yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Kökeni Haiti olan ve başlangıçta bir kültür olarak dünyaya yayılan zombilerin gerçek hayatta oluşturacağı etkiler, tüm insanlığın yok olmasıyla sonuçlanacaktır. Bu konuyla ilgili araştırma yapmış olan bilim adamlarının, sürekli olarak virüsün olası etkilerinden bahsetmesi sonucunda zombilerin gerçek olabileceği savunulmaktadır.

Son olarak, zombilerin hala sadece bir hayal ürünü olduğunu ve bu güne kadar hiçbir bilimsel araştırmayla kanıtlanamadığını belirtmiş olalım.

Bir önceki yazımız olan Jakuzi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnternetteki bilgi kirliliğine ve spam yazılara tepki olarak "Türkiye'nin net bilgi kaynağı" O Nedir Net'i kurdu. Bilgiyi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak dışında hiçbir gayesi yoktur.

Yorum Yap